Сонце та геліосфера

Освітня програма: Астрофізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Сонце та геліосфера
Код дисципліни
OK8
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: будову Сонця і процесів що там відбуваються; характеристику атмосфери Сонця та плазми сонячного вітру; методи дослідження параметрів геліосфери, основні сучасні досягнення в аналізі характеристик геліосфери. Вміти: логічно і послідовно формулювати основні принципи та закони, що впливають на параметри геліосфери; планувати методи аналізу характеристик Сонця та геліосфери та оцінювати їх застосовність до інших задач; самостійно працювати з навчальною та науковою літературою й користуватися ресурсами Інтернету. Брати участь у дискусії щодо матеріалу, який розглядається.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен знати: Вступ до астрономії, основи гідродинаміки, електродинаміки, та фізики плазми. Студент повинен вміти: Розв’язувати задачі з курсу гідродинаміка, електродинаміка. Опрацьовувати літературні джерела.
Зміст навчальної дисципліни
Охоплюється великий обсяг запитань від характеристик Сонця, сонячного вітру і механізмів його генерації до процесів на геліопаузі, ударних хвиль в геліосфері та динаміки пилу. В рамках даного курсу буде розглянуто такі розділи: надра та атмосфера Сонця, процеси в сонячній короні, моделі сонячного вітру, просторова структура геліосфери, ефект Розенберга-Колмена, сонячні та галактичні космічні промені, процеси на геліопаузі та оцінка відстаней до геліопаузи, динаміка геліосферного пилу, огляд сучасних супутникових експериментів по вимірюванню параметрів геліосфери та ін.
Рекомендована та необхідна література
1. Дзюбенко М.І. Фізика геліосфери. К., 2002. 2. Плазменная гелиогеофизика,Т.1,Т2/ ред Зеленый Л.М., Веселовский И.С.: М.: Физматлит, 2008. 3. Kamide Y., A. Chian, Handbook of the Solar-Terrestrial Environment. Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2007 4. Aschwanden M. J. Physics of the Solar Corona An Introduction with Problems and Solutions, Praxis Publishing Ltd, Chichester, UK, 2005 5. Benz, A.O. Plasma Astrophysics. Kinetic Processes in Solar and Stellar Coronae, Kluwer Academic Publishers, Dordrecht, The Netherlands, Second edition: 2003 6. Carlowicz, M.J. & Lopez, R.E. Storms from the Sun − The emerging science of space weather, The Joseph Henry Press, Washington DC. 7. Phillips, K.J.H. 1992, Guide to the Sun, Cambridge University Press, Cambridge, 2002
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, консультації
Методи та критерії оцінювання
Система оцінювання знань включає поточний,модульний та семестровий контроль знань. Форми поточного контролю (максимум 30 балів): опитування в процесі лекцій, оцінювання домашніх робіт, письмових та самостійних завдань, рефератів. Модульний контроль (максимум 30 балів): дві модульні контрольні роботи. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі іспиту (40 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни