Астрофізичний практикум

Освітня програма: Астрофізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Астрофізичний практикум
Код дисципліни
OK5
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні: знати: Основні фізичні характеристики зір, галактик, міжзоряного та міжгалактичного простору. Методи визначення спектрофотометричних характеристик астрофізичних об’єктів, фізичні основи спектрального аналізу. Методи визначення відстаней до космічних об’єктів. Принципи створення електронних баз астрономічних даних та роботи комп’ютерних програм їх обробки. вміти: 1. Логічно і послідовно формулювати основні фізичні принципи та закони, які визначають характеристики космічних об'єктів та процесів, що відбуваються в них. 2. Описати процеси, що відбуваються в атмосферах зір, міжзоряному та міжгалактичному середовищі, визначати фізичні характеристики цих об’єктів за їх спектрами. 3. Працювати з електронними базами астрономічних даних та програмами для їх обробки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Викладення матеріалу базується на знаннях фізичних законів, інструментів та методів астрофізичних досліджень, які вивчались в рамках дисциплін: «Практична астрофізика» (V семестр), «Загальна астрономія» (V семестр), „Загальна астрофізика” (VІ семестр), „Зоряна астрономія” (VII семестр), „Позагалактична астрономія” (VII семестр), “Теоретична астрофізика” (VIII семестр), “Основи фізики плазми” (VIII семестр) та курсів “Квантова механіка”, „Електродинаміка”, „Атомна фізика”.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення навчальної дисципліни є вибрані питання вивчення космічних об’єктів та явищ фізичними методами, зокрема, за допомогою фотометрії та спектроскопії об’єктів, також електронні бази астрономічних даних. Спектроскопічні та фотометричні спостереження космічних об’єктів дозволяють визначити хімічний склад, температуру, густину, механізми випромінювання, кінематичні та інші характеристики космічних тіл, оцінити відстань до них. Експоненційне зростання об’єму астрофізичної інформації, що отримується в наземних та космічних спостереженнях і розвиток комп’ютерних технологій, сприяли створенню електронних баз даних, доступних для користування астрономічною спільнотою у всьому світі
Рекомендована та необхідна література
Вакарчук І.О. Теорія зоряних спектрів / Підручник. - Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2002. - 359 с. Чеснок Н.Г. Обробка спектрів зір та позагалактичних об’єктів за допомогою програмного забезпечення VOSpec. Методичний посібник до курсу позагалактичної астрономії, Київ, 2010.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лабораторний практикум
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Контрольні роботи: 2, кожна – 20 балів 2. Робота на лекціях – 10 балів 3. Короткі самостійні завдання – 10 балів - підсумкове оцінювання (у формі екзамену/комплексного екзамену, диференційованого заліку): Залік – 40 балів - умови допуску до підсумкового екзамену: принаймні 20 балів протягом семестру
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Анатолій Володимирович Тугай
Кафедра астрономії та фізики космосу
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра астрономії та фізики космосу
Фізичний факультет