Фізика газів та рідин

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Фізика газів та рідин
Код дисципліни
ВК8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
1.Знання сучасних експериментальних методів дослідження газів та рідин. 2. Вміти логічно і послідовно формулювати основні принципи і закони термодинаміки та статистичної фізики для дослідження рівноважних і нерівноважних властивостей газів та рідин. 3. Знання сучасних методів комп’ютерного моделювання газів та рідин. 4. Знання основних положень методу Майєра для обчислення термодинамічних властивостей реального газу. 5. Вміти аналізувати експериментальні дані по розсіянню світла з метою отримання інформації про молекулярні характеристики. 6. Вміти аналізувати експериментальні дані по розсіянню рентгенівських променів з метою отримання інформації про молекулярну структуру рідин. 7. Знання основних положень методу функцій розподілу для обчислення молекулярної структури та термодинамічних властивостей рідин. 8. Знання основних модельних теорій газоподібного та рідкого стану речовини.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати і вміти застосовувати методи математичного аналізу та лінійної алгебри в межах відповідних курсів, що читаються на фізичному факультеті. 2. Знати і вміти застосовувати закони рівноважної та нерівноважної термодинаміки. 3. Знати і вміти застосовувати методи класичної статистичної механіки рівноважних систем. 4. Знати і вміти застосовувати закони оптики в межах відповідних курсів, що читаються на фізичному факультеті. 5. Знати і вміти застосовувати закони атомної фізики в межах відповідних курсів, що читаються на фізичному факультеті.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках курсу «Фізика газів та рідин» розглядаються термодинамічна та статистична теорія рідкого та газоподібного стану речовини та експериментальні методи дослідження рівноважних і нерівноважних властивостей газів та рідин. Метою вивчення дисципліни є оволодіння сучасними експериментальними методами дослідження молекулярної структури та фізичних властивостей газів і рідин; методами термодинаміки, гідродинаміки, статистичної фізики, комп’ютерного моделювання, теоретичними положеннями та основними застосуваннями цих методів при постановці та інтерпретуванні результатів експериментів. Навчальна задача курсу полягає в розширенні теоретичних знань та розвитку практичних умінь студентів щодо експериментальних методів визначення основних фізичних характеристик газів та рідин.
Рекомендована та необхідна література
1. Schirmacher W. Theory of liquids and other disorded media. A short introduction. – Lecture notes in Physics. Volume 887. – Springer International Publishing Switzerland 2015. – 167 p. 2. Адаменко І.І., Булавін Л.А. Фізика рідин та рідинних систем. – К.: АСМІ, 2006. – 660 с. 3. Булавін Л.А., Вербінська Г.М., Гаврюшенко Д.А. Фізика газів. – К., 2021. – 297 с. 4. Hirata Fumio. Exploring life phenomena with statistical mechanics of molecular liquids. – CRC Press, 2020. – 299 p. 5. Kjellander R. Statistical mechanics of liquids and solutions. Intermolecular forces, structure and surface interactions. Volume 1. – CRC Press, 2019. – 497 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 210 год. , в тому числі: Лекцій – 84 год. Консультації - 6 год. Самостійна робота - 120 год.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота 1 (5 балів-9 балів). Виконання домашніх завдань (2 бали-3 бали). Усна відповідь (2 бали-3 бали). 2. Модульна контрольна робота 2 (5 балів-9 балів). Виконання домашніх завдань (2 бали-3 бали). Усна відповідь (2 бали-3 бали). 3. Модульна контрольна робота 3 (5 балів-9 балів). Виконання домашніх завдань (2 бали-3 бали). Усна відповідь (2 бали-3 бали). 4. Модульна контрольна робота 4 (5 балів-9 балів). Виконання домашніх завдань (2 бали-3 бали). Усна відповідь (2 бали-3 бали). - підсумкове оцінювання у формі екзамену Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни