Вступ до фізики невпорядкованих систем

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Вступ до фізики невпорядкованих систем
Код дисципліни
ВК 9
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати основні типи невпорядкованості. Знати параметри та фізичні величини, що характеризують основні типи невпорядкованості. Вміти описувати визначати параметри невпорядкованості та їх вплив на фізичні величини. Знати і розуміти основні вимоги техніки безпеки при проведенні експериментальних досліджень, зокрема правила роботи з джерелами іонізаційного випромінювання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони та поняття з курсів загальної фізики, квантової механіки та статистичної фізики, фізики конденсованого стану, дифракційних методів досліджень, кристалографії, курсів вищої математики,. Вміти застосовувати набуті раніше знання з курсів загальної фізики, квантової механіки та статистичної фізики, фізики конденсованого стану, дифракційних методів досліджень, кристалографії для розв’язку практичних задач з курсу. Володіти елементарними навичками пошуку та опрацювання спеціалізованої літератури, розв’язку алгебраїчних і диференційних рівнянь, побудови та аналізу графічних залежностей.
Зміст навчальної дисципліни
Вибіркова навчальна дисципліна - складова циклу професійної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр". Зокрема її фундаментальні закони та поняття про невпорядкованість широко використовуються в ряді важливих дисциплін, які є складовими таких розділів фізики як фізики та теорії твердого тіла. Основна задача - ознайомлення студентів з основними положеннями та підходами, що використовуються для опису загальних закономірностей та уявлень для опису різних типів невпорядкованостей з метою встановлення закономірностей їх впливу на фізичні властивості. Розглядає основні сучасні уявлення про невпорядкований стан речовини, прояв такої невпорядкованості на внутрішню будову та властивості, включає цілий ряд специфічних термінів, категорій, законів та підходів до опису невпорядкованих структур. Результатом навчання є оволодіння знаннями про структуру невпорядкованого стану та її вплив на фізичні властивості.
Рекомендована та необхідна література
1. Структура невпорядкованих систем. Теорія, експериментальні методи, моделювання : монографія / В.П. Казіміров, В.Е. Сокольський, О.С. Роїк, О.В. Самсонніков. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2009.- 319с. 2. S. Baranovskii, O. Rubel. Charge Transport in Disordered Materials//Chapter 9 in S. Kasap, P. Capper (Eds.), Springer Handbook of Electronic and Photonic Materials, Springer International Publishing AG, 2017, P. 193-218, DOI 10.1007/978-3-319-48933-9_9. 3. Захаренко М.І., Семенько М.П. „Методи структурного аналізу” (методичні вказівки до лабораторних робіт з курсу „Дифракційні методи дослідження конденсованого стану”), Київ.- 2012.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції – 30 годин Лабораторні роботи – 16 годин Самостійна робота – 74 години
Методи та критерії оцінювання
Cеместрове оцінювання: (max/min) 1. Контрольна робота 1 за темами 1-6: РН 1.1 – 8 балів / 5 балів 2. Контрольна робота 2 за темами 7-9: РН 1.2 – 8 балів / 5 балів 3. Усне опитування та захист завдань для самостійного опрацювання – 4 бали / 2 бали 4. Лабораторні роботи (6 робіт) : РН 2.1 – 15 балів / 9 балів 5. Підготовка рефератів: РН 2.1 – 5 балів / 3 бали Підсумкове оцінювання у формі заліку. Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше ніж 24 бали. Студент допускається до заліку лише за умови виконання всіх передбачених планом лабораторних робіт та написання відповідної якості рефератів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Михайло Петрович Семенько
Кафедра фізики металів
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фізики металів
Фізичний факультет