Теорія розсіяння ренгенівських променів та методи ренгеноструктурного аналізу
Освітня програма: Фізика
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Теорія розсіяння ренгенівських променів та методи ренгеноструктурного аналізу
Код дисципліни
ВК 8
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
Оволодіння методами та принципами планування і виконання експериментальних досліджень атомно-просторової структури кристалів, аморфних систем на нанокомпозитів з використанням сучасних рентгенівських дифрактометрів, набуття вмінь та навичок визначення основних параметрів кристалічної структури за даними дифракції рентгенівських променів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати закони класичної електродинаміки, оптики, атомної фізики та квантової механіки, а також основи математичного аналізу та теорії фінкції комплексної змінної. Вміти застосовувати попередні знання з курсів математичного аналізу, диференціальних та інтегральних рівнянь та математичної фізики для розв’язку задач електродинаміки, атомної фізики та квантової механіки. Володіти навичками інтегрування раціональних функцій, перетворення комплексних чисел, розв’язування рівнянь у частинних похідних, обробки експериментальних даних та побудови графіків з використанням програмного пакету «Origin».
Зміст навчальної дисципліни
У рамках курсу «Теорія розсіяння рентгенівських променів та методи рентгеноструктурного аналізу» розглядається коло явищ, які виникають при дифракції рентгенівських променів на атомних просторових структурах у кристалах, аморфних речовинах, рідинах та низькорозмірних структурах і дозволяють отримувати інформацію про атомно-просторову будову таких об'єктів. Навчальна задача курсу полягає в оволодінні методами і принципами практичного застосування рентгенівської дифракції: визначення параметрів елементарної комірки, просторової групи кристалу, координат атомів в елементарній комірці, з’ясування фазового складу зразків та ступеню їх структурної досконалості, розмірів блоків когерентного розсіювання та залишкових мікронапруг. Результати навчання полягають в умінні застосовувати методи рентгеноструктурного аналізу для опису структурних властивостей конденсованих систем.
Рекомендована та необхідна література
1. П.В. Петренко. Дифракційні методи структурного аналізу. Кінематичне наближення. ВПЦ Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 2005. 249 с.
2. С.І. Сидоренко, Р.І. Барабаш. Сучасний рентгеноструктурний аналіз реальних кристалів. К.: Наукова думка, 1997р.
3. А.П. Шпак, В.Л.Карбівський, Ю.А.Куницький, О.М. Пошелюжний. Сучасні методи дослідження структури матеріалів. Київ. Академперіодика. 2001.
4. А.А. Русаков. Рентгенографія металів. М. 1977.
5. Г.С. Жданов, А.С. Ілюшин, С.В. Нікітіна. Дифракційний та резонансний структурний аналіз.
6. М.А. Порай-Кошиць. Практичний курс рентгеноструктурного аналізу М., МДУ.
7. Г.В. Бокій, М.А. Порай-Кошиць. Рентгеноструктурний аналіз. Т.1, М., МДУ, 1964.
8. В.І. Іверонова, Г.П.Ревкевич. Теорія розсіювання рентгенівських променів. М., МДУ, 1972.
9. Я.С. Уманський, Ю.А.Скаков, М.М .Расторгуєв. Кристалографія, рентгенографія та електронна мікроскопія., М.1982.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції - 30 годин, лабораторні роботи - 44 годин, самостійна робота – 136 годин, консультації.
Методи та критерії оцінювання
1. Модульний тест 1 (8 балів - 14 балів). 2. Захист лабораторних робіт 1 - 4 (10 балів - 16 балів). П.1 і П.2. формують загальну оцінку першого змістового модуля. 3. Модульний тест 2 (8 балів - 14 балів). 4. Захист лабораторних робіт 5 – 8 (10 балів - 16 балів). П.3 і П.4. формують загальну оцінку другого змістового модуля. Підсумкове оцінювання у формі іспиту. Студент не допускається до іспиту, якщо він набрав за семестр менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути нижчою за 24 бали, щоб отримати загальну позитивну оцінку за курс.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Микола
Олександрович
Боровий
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет