Електродинаміка

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Електродинаміка
Код дисципліни
ОК 11.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Результати навчання полягають в знанні фундаментальних законів електромагнітного поля, законів макроскопічної електродинаміки, законів розповсюдження електромагнітного поля в середовищах, основних положень теорії електромагнітного поля у вакуумі та положень спеціальної теорії відносності, релятивістської механіки. Також, як результат, студенти ознайомлені з основними наближеннями рівнянь електродинаміки та основними моделями поведінки суцільного середовища в електромагнітному полі, а також здатні розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми з фізики та астрономії у професійній діяльності або у процесі подальшого навчання, що передбачає застосування певних теорій і методів фізики та астрономії і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони електрики, оптики, математичного аналізу, звичайні диференціальні рівняння, основи математичної фізики. Зокрема, знати рівняння Ейлера-Лагранжа, функцію Гріна для диференціальних рівнянь, теореми Остроградського-Гаусса та Стокса, поліноми Лежандра, сферичні функції (гармоніки), циліндричні функції, функції Бесселя, Ганкеля, Неймана та Макдональда. Пам’ятати вирази для градієнта, дивергенції, ротора та оператора Лапласа в циліндричній та сферичній системах координат. Вміти застосовувати попередні знання з курсів математичного аналізу, математичної фізики, основ векторного та тензорного аналізу та диференціальних рівнянь для розв’язку алгебраїчних та диференціальних рівнянь та систем. Володіти елементарними навичками обчислення похідних, інтегралів, дій над операції з векторами, графічно будувати графіки функцій, визначати та розкладувати функції в ряд та інтеграл Фур’є. Вільно володіти навичками представлення дельта-функції, Гама-функції, Бета-функції.
Зміст навчальної дисципліни
Нормативна дисципліна «Електродинаміка» є складовою циклу професійної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр фізики” та базовою для вивчення всіх фізичних дисциплін. Курс електродинаміки покликаний поглибити знання з класичної електродинаміки, одержані в загальному курсі фізики, засвоїти математичний апарат класичної теорії поля і на його основі – теорію електромагнітного поля Максвелла, її релятивістське представлення, та теорію електромагнітного поля в суцільних середовищах.
Рекомендована та необхідна література
4. В.Й.Сугаков, Теоретична фізика. Електродинаміка, Київ, Вища школа, 1974 5. А.М.Федорченко Теоретична фізика, т.1 Класична механіка і електродинаміка, Київ, Вища школа, 1992. 9. М. В. Макарець, В. Ю. Решетняк, О.В. Романенко, Задачі з класичної електродинаміки, Київ, ВПЦ «Київський національний університет», 2006. 10. https://www.amazon.com/Classical-Electrodynamics-Third-David-Jackson/dp/047130932X
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції - 30 годин, практичні заняття -30 годин, самостійна робота – 60 годин, консультації.
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка складається із 2 змістових модулів. Система оцінювання знань включає поточний, модульний та семестровий контроль знань. Форми поточного контролю: оцінювання домашніх робіт, письмових самостійних завдань, тестів та контрольних робіт, виконаних студентами під час практичних занять. Студент може отримати максимально 40 балів за виконання домашніх робіт, самостійних завдань, усні відповіді, тести, доповнення на практичних заняттях (по 20 балів в кожному змістовому модулі). Модульний контроль: 2 модульні контрольні роботи. Студент може отримати максимально за модульні контрольні роботи 20 балів (по 10 балів за кожну роботу). Студент не допускається до заліку, якщо під час семестру набрав менше 24 балів. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі заліку (60 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни