Ґрунти України
Освітня програма: Природнича географія
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Ґрунти України
Код дисципліни
ОК 38
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Р06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад географічної оболонки та її компонентів.
Р07. Застосовувати моделі, методи і дані природничих і суспільних наук, інформаційних технологій тощо при вивченні формування і розвитку об’єктів і процесів географічної оболонки.
Р10. Аналізувати склад і будову природно- та суспільно-географічних об’єктів і систем (відповідно до спеціалізації) на різних просторово-часових рівнях.
Р14. Демонструвати здатність проводити самостійні дослідження природно- та суспільно-географічних об’єктів, систем і процесів у географічній оболонці за польових і лабораторних умов.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи ґрунтознавства і географії ґрунтів, загальної геоморфології, геології, кліматології, біогеографії, а також володіти теоретичними знаннями з фізичної географії України, мати уявлення про географічні особливості і специфіку окремих природних зон; 2) вміти встановлювати зв’язок, проводити аналіз і кореляцію між чинниками ґрунтоутворення і ґрунтами, які формуються відповідно до них, читати і аналізувати ґрунтові карти; 3) володіти елементарними навичками польових ґрунтових досліджень, опису ґрунтових профілів, системного аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст дисципліни охоплює широкий спектр питань від загальних закономірностей поширення ґрунтів на території України, таксономічних одиниць і підходів до класифікації ґрунтів, чинників ґрунтоутворення окремих природних зон і ґрунтів у їх межах до сучасного стану, використання і охорони ґрунтів України. Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому змістовому модулі розглядаються основи географії ґрунтів, ґрунтово-географічне і агроґрунтове районування, класифікація і морфологія ґрунтів України, сучасний стан ґрунтової картографії у державі. Також вивчаються чинники ґрунтоутворення, генезис, властивості і використання ґрунтів зони мішаних лісів України. Другий змістовий модуль присвячений розгляду чинників ґрунтоутворення, ґенези, властивостей і використання ґрунтів зони широколистяних лісів, Лісостепу і Степу України, Карпат і Кримських гір. Також окремо розглядаються азональні ґрунти. Окрему увагу присвячено аналізу сучасного екологічного стану ґрунтів, основних деградаційних процесів їх, розгляду заходів раціонального використання і охорони ґрунтів України.
Рекомендована та необхідна література
1. Ґрунти України: властивості, генезис, менеджмент родючості. Навчальний посібник / За ред. В. І. Купчика. – К.: Кондор, 2010. – 414 с. 2. Маринич О. М. Фізична географія України / О. М. Маринич, П. Г. Шищенко. – К. : Знання, 2006. – 511 с. 3. Паньків З. П. Ґрунти України: навчально-методичний посібник / З. П. Паньків. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2017. – 112 с 4. Практикум з ґрунтознавства : Навчальний посібник / За ред. Д. Г. Тихоненка. – Х.: Майдан, 2009 . – 448 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття
Методи та критерії оцінювання
Практичні роботи, модульні контрольні роботи, іспит
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Петрович
Дорошкевич
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет