Семінар з проблем сучасного грунтознавства
Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Семінар з проблем сучасного грунтознавства
Код дисципліни
ВБ 3.01.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Р01. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в галузі наук про Землю.
Р04. Використовувати інформаційні технології, картографічні та геоінформаційні моделі в області наук про Землю, зокрема в ґрунтознавстві.
Р06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, у тому числі педосфери.
Р07. Застосовувати моделі, методи і дані фізики, хімії, біології, екології, математики, інформаційних технологій тощо при вивченні природних процесів формування і розвитку педосфери.
Р12. Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю, зокрема у галузі ґрунтознавства.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати основи ґрунтознавства, географії ґрунтів, екології ґрунтів, методи ґрунтознавчих досліджень;
2) вміти встановлювати взаємозв’язки між ґрунтами і природними умовами певної території як чинниками ґрунтоутворення, типами використання ґрунтів і їхнім сучасним станом, теорією і практикою ґрунтознавства;
3) володіти методами ґрунтознавчих досліджень, загальнонауковими методами аналізу, синтезу, узагальнення, історичним методом, системним аналізом.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст навчальної дисципліни розкриває питання теорії, методики і основні теоретичні проблеми сучасного ґрунтознавства. Навчальна дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому змістовому модулі розглянуто теоретико-методологічні основи і сучасні уявлення про ґрунтознавство як фундаментальну природничу науку, аналізуються основні поняття і терміни ґрунтознавства, потреба їх коректування відповідно до досягнень науки, місце і роль ґрунтознавства у системі природничих наук, проблеми класифікацій ґрунтів.
Другий змістовий модуль присвячений розгляду і аналізу актуальних проблем теоретичного ґрунтознавства, зокрема розглядаються генетичні, географічні, історичні, екологічні проблеми ґрунтознавчої науки. Окремий акцент зроблено на розгляді основних законів ґрунтоутворення, обґрунтовується потреба їх ієрархічності і впорядкованості, насамперед для теорії ґрунтознавства. Також розглядаються прикладні аспекти застосування теоретичних знань ґрунтознавства у практичних галузях як самої ґрунтознавчої науки, так і інших природничих науках.
Рекомендована та необхідна література
1. Ґрунтознавство: підручник / [Тихоненко Д.Г., Горін М.О., Лактіонов М.І. та ін.]; за ред. Д.Г. Тихоненка. – К.: Вища освіта, 2005. – 703 с.
2. Дорошкевич С.П. Природа Середнього Побужжя у плейстоцені за даними вивчення викопних ґрунтів. – К.: Наукова думка, 2018. – 175 с.
3. Назаренко І. І. Ґрунтознавство: Підручник / І.І. Назаренко, С.М. Польчина, В.А. Нікорич. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2008. – 400 с.
4. Наконечний Ю.І. Практикум з ґрунтознавства і географії ґрунтів / Ю.І. Наконечний. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2013. – 374 с.
5. Позняк С.П. Актуальні проблеми ґрунтознавства і географії ґрунтів: навч. посібник / С.П. Позняк. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. – 272 с.
6. Позняк С.П. Ґрунтознавство і географія ґрунтів: підручник. У двох частинах. Ч. 1 / С.П. Позняк. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2010. – 270 с.
7. Позняк С.П. Ґрунтознавство і географія ґрунтів: підручник. У двох частинах. Ч. 2 / С.П. Позняк. – Львів: ВЦ ЛНУ імені Івана Франка, 2010. – 286 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Усне опитування, оцінювання виконання завдань практичних робіт, диспут, модульна контрольна робота,залік
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Петрович
Дорошкевич
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет