Текст у теоретичних і лінгвопрагматичних вимірах

Освітня програма: Українська філологія та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Текст у теоретичних і лінгвопрагматичних вимірах
Код дисципліни
ВБ1.5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 7. Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями і школи в лінгвістиці ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз мовного, мовленнєвого й літературного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням доцільних методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних ПРН 14. Створювати, аналізувати й редагувати тексти різних стилів та жанрів ПРН 15. Обирати оптимальні дослідницькі підходи й методи для аналізу конкретного лінгвістичного чи літературного матеріалу ПРН 18. Вільно, гнучко й ефективно використовувати іноземну (англійську/ іспанську/ німецьку/ французьку) мову в усній та письмовій формах, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному) для розв’язання комунікативних завдань у різних сферах життя.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні характеристики тексту як феномену, володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного характеру. Уміти здійснювати пошук, опрацювання та аналіз інформації з різних джерел. Уміти бачити фокус проблеми та знаходити шляхи її вирішення. Виявляти здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Текст у теоретичних і лінгвопрагматичних вимірах» належить до переліку дисциплін вибіркового блоку й викладається у ІІ семестрі магістратури – відповідно до навчального плану освітньо-наукової програми «Українська філологія та західноєвропейська мова». Об’єктом цієї дисципліни є тексти з різних дискурсів; предмет вивчення – феноменологічні ознаки тексту як структурно-змістової та функціональної єдності.
Рекомендована та необхідна література
1. Голубовська І.О. Мовна картина світу як об’єкт лінгвістичного вивчення / І.О.Голубовська // Наукова спадщина професора С.В.Семчинського і сучасна філологія : Зб. наук. праць: У 2 ч. / [Упоряд. В.Ф.Чемес]. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2001. – Ч. 1. – С. 252-258. 2. Качуровський І. Основи аналізи мовних форм (стилістика): Фігури і тропи / Ігор Качуровський.‒ Мюнхен; Київ, 1995. ‒349 с. 3. Кочан І.М. Лінгвістичний аналіз тексту: Навч. Посіб. – 2-ге вид.,перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 423 с. 4. Літературознавчий словник-довідник / За ред. Р.Т. Гром’яка, Ю.І. Коваліва, В.І. Теремка. – К.: ВЦ «Академія», 2007. – 752 с. 5. Ковалик І.І., Мацько Л.І., Плющ М.Я. Методика лінгвістичного аналізу тексту / І.І. Ковалик, Л.І. Мацько, М.Я. Плющ. – К.: Вища школа, 1984. – 119 с. 6. Коломийцева В.В. Неповнота й надлишковість у синтаксичному ладі мови. – Харків, 2015. – 106 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи та критерії оцінювання
Мова викладання
Українська мова

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української мови та прикладної лінгвістики
Навчально-науковий інститут філології