Морфологія сучасної болгарської мови: дієслово

Освітня програма: Болгарська мова і література та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Морфологія сучасної болгарської мови: дієслово
Код дисципліни
ННД.11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН10. Знати норми болгарської літературної мови та вміти їх застосовувати у практичній діяльності. ПРН11. Знати принципи, технології і прийоми створення усних і письмових текстів різних жанрів і стилів державною та болгарською і англійською мовами. ПРН12. Аналізувати одиниці болгарської та англійської мов, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН14. Використовувати болгарську і англійську мови в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному), для розв’язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя. ПРН16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції болгарського мовознавства та літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Опанування предметів «Вступ до мовознавства», «Вступ до слов’янської філології», «Українська мова», «Старослов’янська мова», «Фонетика і фонологія сучасної болгарської мови», «Морфологія сучасної болгарської мови: імена», «Комунікативний аспект сучасної болгарської мови».
Зміст навчальної дисципліни
Курс має на меті познайомити студентів з граматичними категоріями дієслова у сучасній болгарській мові. Особлива увага зосереджена на вивченні розгалуженої системи часових форм болгарського дієслова. Виклад теоретичного матеріалу супроводжується поглибленим граматичним аналізом мовного матеріалу. Формування системних знань про граматичні категорії та форми дієслова у болгарській літературній мові спрямоване на вдосконалення мовленнєвих навичок, фахових вмінь при перекладі з болгарської на українську та з української на болгарську мову.
Рекомендована та необхідна література
Бояджиев, Т. Ив. Куцаров, Й. Пенчев. Съвременен български език. Фонетика. Лексикология. Морфология. Синтаксис. София, 1999. Граматика на съвременния български книжовен език. Т. 2. Морфология. София, 1983. Ницолова, Р. Българска граматика. Морфология. София, 2008. Осенова, П. Видове морфологични многозначности в българския език. – В: Тодор Бояджиев, Венче Попова и Красимира Алексова (съст.) Научни трудове в памет на Георги Герджиков. УИ „Св. Кл. Охридски”, стр. 223-230, 2011 Пашов, П. Българска граматика. София, 2006. Пашов, П., Р. Ницолова (съст.). Помагало по българска морфология. Глагол. София, 1976.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні і практичні заняття, керівництво самостійною роботою та контроль за її виконанням, індивідуальні консультації, залік.
Методи та критерії оцінювання
Після лекцій проводяться практичні заняття із відповідних тем, на яких здійснюється оцінювання запланованих видів робіт та форм контролю: усна доповідь (max. 5), реферат/ есе (max. 10), доповнення, участь у дискусії (max. 3), презентація (max. 6), модульна контрольна робота (max. 15). Упродовж семестру перевіряються письмові роботи, проводяться індивідуальні консультації, оцінюється рівень засвоєння матеріалу, винесеного на самостійне опрацювання. Підсумкова оцінка виставляється за результатами роботи студента впродовж семестру та усної відповіді на іспиті.
Мова викладання
болгарська, українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни