Архітектура комп'ютерів

Освітня програма: Інженерія комп’ютерних систем і мереж

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Архітектура комп'ютерів
Код дисципліни
ВБС 2.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати принципи проектування архітектури комп’ютера, їх різновиди та класифікацію; формат інструкцій RISC процесорів; основні інструкції архітектури MIPS та ARM; принципи адресації в комп’ютерних системах, організації виконання циклів, умовних операторів, функції в RISC процесорах; основні різновиди мікроархітектур: однотактну та багатотактну, конвеєрну; принципи організації пам’яті в комп’ютерних системах, різновиди та організацію кеш-пам'яті; організацію пристроїв введеннявиведення, що відображаються в пам'ять; принципи побудови сучасних багатоядерних та багатопроцесорних систем. Студент повинен вміти використовувати мови опису апаратних засобів для проектування цифрових систем; синтезувати готові процесорні архітектури та програмувати матриці для їх реалізації; розробляти комп’ютерні системи з використанням IP-блоків; під’єднувати периферійні пристрої для компьютерної системи.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До вивчення дисципліни «Архітектура комп’ютерів» необхідно пройти підготовку і скласти іспити/заліки з таких дисциплін: «Вища математика», «Фізика», «Програмування», «Дискретна математика», «Комп'ютерна електроніка», «Комп'ютерні системи», «Прикладна теорія цифрових автоматів», «Комп'ютерна схемотехніка» та «Комп'ютерна електроніка».
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Архітектура комп’ютерів» необхідна для формування професійного світогляду фахівця з комп’ютерної інженерії. Матеріал дисципліни «Архітектура комп’ютерів» використовуються при вивченні інших дисциплін, пов’язаних з оглядом апаратних засобів комп’ютерних систем , що вивчаються в наступних семестрах бакалаврату та в магістратурі зі спеціальності «123 Комп’ютерна інженерія». Вивчення дисципліни «Архітектура комп’ютерів» дозоляє зрозуміти сутність таких концепцій, методів та технологій: архітектура та мікроархітектура процесора, набір команд, CISC, RISC архітектури, організація пам’яті, однотактний та багатотактний процесор, конвеєрний процесор, кєш-пам'ять, методи проектування цифрових систем з використанням мов опису апаратних засобів та програмованих матриць.
Рекомендована та необхідна література
1. Sarah L. Harris, David Money Harris, Digital Design and Computer Architecture, ARM Edition, Morgan Kaufmann, 2016, 584p. 2. Sarah L. Harris, David Money Harris, Digital Design and Computer Architecture, Morgan Kaufmann, 2013, 720p. 3. David A. Patterson, John L. Hennessy, Computer Organization and Design, 5Ed., Morgan Kaufmann, 2013, 800p. 4. Randal E. Bryant, David R. O’Hallaron, Computer Systems, Pearson, 2015, 1128p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: навчальний семестр має два змістовні модулі. Обов’язковим для допуску до заліку є: виконання лабораторних робіт з оцінкою не менше 20 та написання модульних контрольних робіт з сумарною кількістю балів не менше 10. Замість модульних контрольних робіт можуть бути зараховані самостійно виконані студентом завдання за тематикою лекційних занять. Підсумкове оцінювання - у формі заліку; форма заліку – письмова. Залік складається з 2 питань, питання оцінюються по 20 балів. Всього за залік можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за залік не може бути меншою 20 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем