Соціологія соціальних переміщень

Освітня програма: Соціологія

Структурний підрозділ: Факультет соціології

Назва дисципліни
Соціологія соціальних переміщень
Код дисципліни
ВБ4.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
- Знати: зміст та сутність понять «мобільність» та «переміщення», основні теоретичні концепції, що експлікують поняття мобільності; роль і значення досліджень мобільності в соціології, а також сутність та зміст існуючих образів мобільності та її соціального значення; - Вміти: працювати з сучасною науковою літературою, критично опрацювання першоджерела, використовувати методи аналізу, порівнювати та оцінювати методологічну спроможність різних концепцій та методологій вивчення соціальних переміщень; - Організовувати та презентувати дослідницький проект; - Вести аналітичну, дослідницьку та пошукову діяльність.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати історію соціологічної думки та теорію стратифікації. 2. Вміти аналітично мислити. 3. Володіти навичками роботи з сучасною комп’ютерною та цифровою технікою.
Зміст навчальної дисципліни
1. Соціальна стратифікація та соціальна мобільність. Поняття і типи соціальної мобільності. Основні поняття теорій мобільності. Класичні теорії соціальної мобільності. 2. Переміщення в соціальному просторі. Зміст та різновиди соціально-просторових переміщень. Статусні переміщення в соціальному просторі. 3. Міграція як вид просторового переміщення. Поняття та різновиди міграції. Соціологічні дослідження міграційних процесів. 4. Туристичні практики переміщень. Поняття туризму та практики мандрівок. Соціологічні дослідження туризму.
Рекомендована та необхідна література
Петренко-Лисак А.О. Переміщення соціальним простором // Соціальний простір у міждисциплінарному вимірі. – К.: VADEX, 2013. – С. 183-203. Соціальна мобільність // Соціологія: Навч.посіб. за ред. С. Макеєва. – К.: Т-во «Знання», 2008. – С. 180-192. Соціологія туризму: Підручник / Лукашевич М.П., Мошак С.М., Шандор Ф.Ф. – К.: Знання, 2015. – 303 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. активна робота на практичних заняттях; 2. виконання контрольних робіт; 3. навчально-дослідне завдання (дослідницький проект). Підсумкове оцінювання: залік – як сумарний результат накопичених за семестр балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни