Автоматизація та управління біотехнологічним виробництвом

Освітня програма: Прикладна фізика, наноелектроніка та комп’ютерні технології

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Автоматизація та управління біотехнологічним виробництвом
Код дисципліни
OK 20
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати фізичні принципи, які лежать в основі роботи приладів для вимірювання різних технологічних параметрів. Знати метрологічні характеристики та класифікацію вимірювальних засобів, які використовуються в біотехнологічному виробництві Користуючись базовими законами управління та регулювання, вміти будувати та досліджувати математичні моделі багатокомпонентних систем управляння. Користуючись основними критеріями, вміти оцінювати якість та стійкість системи регулювання. Вміти писати прості мікропрограми для мікроконтролерів. Вміти читати блок-схеми систем управляння виробництва Вміти працювати в групі, структурувати та представляти результати наукового пошуку у формі рефератів та доповідей з використанням сучасних технологій, коректно вести дискусію
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Автоматизація та управління біотехнологічним виробництвом» базується на таких дисциплінах, як «Вища математика», «Фізика», «Електротехніка та основи електроніки», «Обчислювальна математика та програмування», що вивчаються на попередніх і паралельних курсах. Засвоєні знання та вміння при вивченні дисципліни. Попередні вимоги: вміти розв’язувати системи лінійних рівнянь, знати основи інтегрального та диференційного числення, комплексного аналізу, знати основи оптики, електрики та магнетизму; знати основи цифрової техніки та програмування.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом дисципліни є вивчення елементів метрології, засобів та способів проведення вимірювань, принципів вимірювання основних технологічних параметрів у заданих умовах із заданою точністю. В межах дисципліни також розглядаються основі принципи та закони регулювання, їх технічна реалізація із використанням засобів зворотного впливу на об’єкти керування. Студенти ознайомлюються з функціонуванням систем автоматизації в цілому, а також із промисловими контролерами і сучасними засобами людино-машинного інтерфейсу. На лабораторних роботах студенти набувають практичних навичок із вимірювання деяких параметрів технологічних процесів, навичок з побудови математичних моделей систем керування та навичок у програмуванні контролерів.
Рекомендована та необхідна література
Основна: 1. Ельперін І.В., Швед С.М. Автоматизовані системи управління технологічними процесами: Конспект лекцій до вивчення дисципліни для студентів спеціальності 6.08040 „Інформаційні управляючі системи та технологі” напряму підготовки 0804 “Комп'ютерні науки” - К.гнухт, 2007. - 71 с. 2. Ладанюк А.П. Автоматизація технологічних процесів і виробництв харчової промисловості: Підручник/Ладанюк А.П., Трегуб В.Г., Ельперін І.В., Цюцюра В.Д. — К.: Аграрна освіта, 2001.— 224 с 3. Мельник В. М. Автоматизація фармацевтичних і мікробіологічних виробництв. Методичні вказівки до комп'ютерного практикуму для студентів спеціальності "Обладнання фармацевтичної та мікробіологічної промисловості" / В. М. Мельник, О. Я. Ковалець. – 2011 4. Гавриляк М.С. ОСНОВИ АВТОМАТИКИ ТА СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ / автор.:, М.С. Гавриляк– Чернівці: Чернівец. нац. ун-тет, 2022, с. 21
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Проведення лекцій в обсязі 12 годин Проведення практичних 26 годин
Методи та критерії оцінювання
Cеместрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота – 20 балів / 10 балів 2. Практичні завдання – 60 балів / 30 балів 3. Реферати/ доповіді – 10 балів / 5 балів 4. Усні відповіді / доповнення – 10 балів / 5 балів Підсумкове оцінювання: у формі заліку Перескладання семестрового контролю з метою покращення позитивної оцінки не допускається. Модульна контрольна робота проводиться після завершення лекцій. Оцінювання роботи на практичних заняттях здійснюється протягом семестру. Оцінювання рефератів, доповідей, усних відповідей, доповнень проводиться упродовж лекційного курсу та практичних занять.
Мова викладання
Українська