Методи обробки даних

Освітня програма: Прикладна фізика, наноелектроніка та комп’ютерні технології

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Методи обробки даних
Код дисципліни
ВК 1.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Загальні основи математичної статистики та теорії імовірностей. Загальні підходи до обчислення механічних, електронних, оптичних, магнітних та інших фізичних величин. Основні експериментальні підходи до вимірювання механічних, електронних, оптичних, магнітних та інших фізичних величин. Роль сучасної сканувальної зондової мікроскопії в дослідженнях поверхневих наноструктур. Основні алгоритми обробки спектрів, зображень та N-вимірних масивів виміряних даних.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання: основні закони, рівняння та співвідношення курсу загальної фізики, курсу теорії імовірностей та інших розділів вищої математики, основні сучасні експериментальні фізичні методики, основи теорії вимірювань, основні засади побудови комп'ютерних алгоритмів. Вміння: здійснювати планування постановки фізичного експерименту, ідентифікувати практично доцільні підходи до його проведення та матеріально- технічного забезпечення, використовувати необхідні для кожного конкретного випадку математичні методи.
Зміст навчальної дисципліни
Основні поняття теорії імовірностей. Результат вимірювання як імовірністна величина. Основні поняття математичної статистики. Предмет статистичних досліджень. Статистичні характеристики одновимірних масивів експериментальних даних. Статистичні характеристики двовимірних масивів експериментальних даних. Сканувально-зондові мікроскопічні зображення як двовимірні масиви даних — приклади їхньої обробки. Обробка масивів даних в сучасних табличних процесорах на персональних комп’ютерах.
Рекомендована та необхідна література
1. С. Чо. Чисельні розрахунки для лабораторних експериментів в фізиці використовуючи Майкрософт ЕКСЕЛ. – Видавництво Морган & Клейпул, 2019. – 162 сторінки. 2. Л. Ліста. Статистичні методи аналізу даних в фізиці частинок — Лекційні нотатки з фізики 909. – Міжнародне видавництво Спрінгер Швейцарія, 2016. – 205 сторінок. 3. Д.З. Гудсон. Математичні методи в фізичній та аналітичній хімії. – Джон Вілі & Сини, 2011. – 377 сторінок.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні заняття з використанням засобів комп’ютерної обробки та візуалізації даних (42 години). Консультації в очній формі або із використанням засобів дистанційного навчання (3 години). Самостійна робота із використанням наданих викладачем навчальних матеріалів в електронному вигляді та встановленого на персональних комп’ютерах програмного забезпечення, що перебуває у вільному доступі (45 годин).
Методи та критерії оцінювання
Cеместрове оцінювання здійснюється шляхом проведення двох письмових контрольних робіт, за кожну з яких студент може отримати максимально 30 балів. Підсумкове оцінювання у формі письмово-усного заліку. Максимально за залік можна отримати 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів сумарно за всіма методами оцінювання.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни