Лабораторний практикум з біології рослин

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Лабораторний практикум з біології рослин
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
9 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
10
Результати навчання
ПР01. Розуміти соціальні та економічні наслідки впровадження новітніх розробок у галузі біології у професійній діяльності. ПР09. Дотримуватися положень біологічної етики, правил біологічної безпеки і біологічного захисту у процесі навчання та професійній діяльності. ПР11. Розуміти структурну організацію біологічних систем на молекулярному рівні. ПР19. Застосовувати у практичній діяльності методи визначення структурних та функціональних характеристик біологічних систем на різних рівнях організації. ПР20. Аргументувати вибір методів, алгоритмів планування та проведення польових, лабораторних, клініко-лабораторних досліджень, у т.ч. математичних методів та програмного забезпечення для проведення досліджень, обробки та представлення результатів. ПР25. Вирішувати конкретні прикладні задачі біології відповідними методами.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування навчальних дисциплін «Ботаніка», «Фізіологія рослин», «Біохімія», «Біотехнологія», «Сучасні інформаційні технології в біології», «Молекулярна біологія», «Статистичні методи в біології», «Загальна генетика», поглиблення набутих знань і навичок практичної науково-експериментальної роботи під час "Навчальної практики з ботаніки та зоології". 2. Вміння самостійно застосовувати знання з ботаніки, анатомії та фізіології рослин, біохімії, біотехнології та ін. дисциплін, виконувати лабораторні та практичні роботи, працювати з науково-методичною літературою. 3. Володіння елементарними навичками роботи з матеріалами та обладнанням, що використовуються в біологічній та хімічній лабораторіях.
Зміст навчальної дисципліни
Курс складається з розділів про: біологічне різноманіття архегоніальних рослин, принципи їх ідентифікації та класифікації, сучасні фундаментально-наукові і прикладні аспекти дослідження архегоніальних рослин в лабораторних умовах та навчальних і наукових колекціях, практичне значення та раритетну компоненту архегоніат у флорі України; культивування рослинних клітин, тканин і органів in vitro, використання ізольованих культур для вивчення процесів дедиференціації, диференціації та морфогенезу; морфологічне та анатомічне різноманіття вегетативних та репродуктивних органів квіткових рослин, адаптивні пристосування квіткових різних умов зростання; методи оцінки структурно-функціональних ознак пристосування рослин до несприятливих факторів; біологічне різноманіття грибів та грибоподібних організмів, принципи їх виявлення в природних біотопах, особливості опису, класифікації та ідентифікації, сучасні фундаментально-наукові і прикладні аспекти дослідження грибів в лабораторних умовах, сучасні галузі застосування цих знань для вирішення завдань в інших фундаментальних і прикладних науках.
Рекомендована та необхідна література
1. Баданіна В.А., Футорна О.А., Вашека О.В., Лобань Л.О. Еволюційна морфологія Magnoliophyta. Конспект лекцій. – Київ: Паливода, 2018. – 102 с. 2. Леонтьев Д.В., Акулов О.Ю. Загальна мікологія: підручник для студентів вищих начальних закладів. – Харків: Основа, 2007. – 225 с. 3. Мусієнко М.М. Культура ізольованих клітин, тканин і органів рослин / М.М. Мусієнко, О.О. Панюта. – К.: Фітосоціоцентр, 2001. – 48 с. 4. Нечитайло В.А., Кучерява Л.Ф. Ботаніка. Вищі рослини. – Київ: Фітосоціоцентр, 2000. – 430 с. 5. Панюта О.О., Белава В.Н., Таран Н.Ю. Методичні рекомендації «Рання діагностика резистентності рослин до фітопатогенів за станом антиоксидантної системи» – К.: АВЕГА, 2019. – 48 с. 6. Сухомлин М.М., Джаган В.В. Гриби України: Атлас-довідник, 2-е видання / K: Видавнича група КМ-БУКС, 2017. – 240 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лабораторні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Звіти з лабораторних робіт частини 1: РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 2. Контрольна робота з теми 1 (дистанційно): РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 3. Звіти з лабораторних робіт частини 2: РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 4. Контрольна робота з теми 2 (дистанційно): РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 5. Звіт з лабораторних робіт частини 3: РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 6. Реферат з теми 3: РН 2.2, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 7. Звіт з лабораторних робіт частини 4: РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 8. Контрольна робота з теми 4 (дистанційно): РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 9. Звіти з лабораторних робіт частини 5: РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів 10. Контрольна робота з теми 5 (дистанційно): РН 1.1, РН 2.1, РН 3.1 – 10 балів/5 балів Підсумкове оцінювання: у формі заліку
Мова викладання
Українська