Дистанційний моніторинг природно-техногенних систем

Освітня програма: Геоінформатика (2 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Дистанційний моніторинг природно-техногенних систем
Код дисципліни
ВК 2.1.1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
- Аналізувати особливості природних та антропогенних систем і об'єктів верхньої частини земної кори та її осадового шару зокрема - Застосовувати свої знання для визначення і вирішення проблемних питань і прийняття обґрунтованих рішень в питаннях тематичної обробки геолого-геофізичних та інших геопросторових даних - Вміти здійснювати тематичну обробку й інтерпретацію геопросторових даних, отриманих різними методами дослідження геологічного середовища, розробляти відповідні алгоритми і програмні продукти, формувати бази геоданих, створювати вебпублікації картографічних даних - Демонструвати здатність до адаптації та дії в новій ситуації, пов’язаній з роботою за фахом, вміння генерувати нові ідеї в галузі геоінформатики - Створювати спеціалізовані програмні продукти, використовувати веб-технології та дані ДЗЗ у науковій і виробничій діяльності
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу «Дистанційні зондування Землі» (або аналогічного). 2. Успішне опанування курсу «Геоінформаційні системи» (або аналогічного). 3. Успішне опанування курсів «Топографія», «Геодезія». 4. Володіння елементарними навичками роботи з персональним комп’ютером.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках навчальної дисципліни розглядаються сучасні тенденції у використанні даних дистанційних зондувань для моніторингових задач. У якості об’єкту моніторингу виступають як природні геосфери та екосистеми, так і техногенні утворення. На конкретних прикладах наочно демонструється ефективність моніторингу за домогою дистанційних зондувань Землі. Студенти набувають теоретичних знань, практичних навичок та вмінь, необхідних для усвідомленого вибору комплексу вхідних даних, програмного забезпечення, методів та підходів, що дозволяють здійснювати ефективні моніторингові заходи. Велика увага приділяється оцінці і моніторингу в часі і просторі екологічного навантаження і техногенного впливу військових дій та господарської діяльності людини на оточуюче середовище.
Рекомендована та необхідна література
1. Зацерковний В.І. Дистанційне зондування Землі. Фізичні основи: навч. посіб. / В.І.Зацерковний. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2018. – 380 с. 2. Зацерковний В.І., Тішаєв І.В., Віршило І.В., Демидов В.К. Геоінформаційні системи в науках про Землю: монографія. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2016.– 510 с. 3. Robert A. Schowengerdt. Remote Sensing: Models and Methods for Image Processing. Third Edition. Elsevier, 2007. 4. Pattern recognition, fourth edition / Sergios Theodoridis, Konstantinos Koutroumbas. – Elsevier Inc., 2009. – 961 p. 5. Wafi Al-Fares. Historical Land Use/Land Cover Classification Using Remote Sensing: A Case Study of the Euphrates River Basin in Syria. Springer Science & Business Media, 2013.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
аудиторні заняття (29 %), з них: лекційні – 19 %, практичні – 10 %. Самостійна робота (71 %).
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою та передбачає: виконання 5 практичних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань та вирішити поставлені задачі використовуючи окреслені викладачем методи та засоби), виконання 10 самостійних практичних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань та вирішити поставлені задачі без обмеження інструментарію та техніки вирішення проблеми) та проведення 2 письмових модульних контрольних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геоінформатики
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"