Історія Східної Європи та Росії
Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм
Структурний підрозділ: Історичний факультет
Назва дисципліни
Історія Східної Європи та Росії
Код дисципліни
ОК 38
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні періоди історії Східної Європи, їх особливості, закономірності суспільного розвитку Східної Європи, визначальні події та явища історії східноєвропейського регіону, базовий понятійний апарат. Вміти аналізувати й узагальнювати історичний матеріал, оцінювати найважливіші події та явища історії Східної Європи в контексті світової історії, аналізувати процеси становлення та розвитку російської держави, виділяти і характеризувати регіональні особливості історичного розвитку Східної Європи, аналізувати тенденції зовнішньої політики Росії в різні історичні періоди, оцінювати сучасні процеси розвитку східноєвропейського регіону з урахуванням історичного досвіду, встановити причинно-наслідковий зв'язок в окремих подіях історії Східної Європи, з’ясувати причини, умови, простежити хід, визначити головні рушійні сили історії Східної Європи та Росії, вести дискусію з професійних питань, ґрунтуючись на основному тематичному джерельному та історіографічному матеріалі усно та письмово.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни:
Знати основні події й головних дійових осіб в історії Східної Європи та Росії
Вміти працювати з комплексом давніх джерел; вести самостійні дослідження в межах дисципліни, структурувати історичну інформацію.
Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу,встановлення причинно-наслідкових зв’язків між подіями.
Зміст навчальної дисципліни
Ознайомлення з базовими джерелами та історіографією історії Східної Європи, поєднання теоретичних знань про періоди європейської історії з конкретно-історичними аспектами вивчення поступу регіону. Визначення і характеристика основних етапів розвитку східноєвропейського регіону, розкриття ключових проблем суспільно-політичних і соціально-економічних процесів, ролі і місця видатних історичних осіб. Аналіз найважливіших подій та явищ історії Росії в контексті світової історії та культури.
Мета дисципліни – ознайомити студентів з особливостями історичних процесів, що відбувалися на теренах Східної Європи та Росії; показати закономірності суспільного розвитку в Східній Європі; продемонструвати роль об'єктивного і суб'єктивного факторів в історії суспільного прогресу.
Рекомендована та необхідна література
Вітенко М. Історія Росії. Від найдавніших часів до наших днів, 2013.
Історія Центрально-Східної Європи, 2001.
Каппелер А. Росія як поліетнічна імперія: Виникнення. Історія. Розпад., 2005.
Кляшторний М.Д., Кітов М.Г. Історія російської політичної думки, 2016.
Мордвінцев В. Історія Росії (з найдавніших часів до кінця ХVIII ст.), 2013.
Полещук Т. Історія Росії ХІХ – початку ХХ ст., 2008.
Рудько С.О. Історія Центрально-Східної Європи (кін. XVIII – поч. ХІХ ст.), 2010. Хижняк І. А. Нова історія міжнародних відносин у системному форматі (1648–1918), 2009.
Kivelson V., Suni R. Russia’s Empires. New York: Oxford University Press, 2017.
Russian Empire: Space, People, Power, 1700 – 1917. Bloomington: Indiana University Press, 2007.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): виробити у студентів вміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал, оцінювати найважливіші події та явища історії Східної Європи в контексті світової історії; навчити студентів зіставляти історичні процеси з епохами; виробити вміння знаходити і критично аналізувати потрібну інформацію з минулого історії Росії; сформувати навички застосовувати набуті знання в процесі викладання історичних дисциплін, а також для прогнозування суспільних процесів.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів (бали, отримані під час семінару, під час усних опитувань); бали, отримані за самостійну роботу (за виконання рефератів); бали, отримані під час поточного контролю (модульні контрольні роботи), а також бали, отримані під час складання підсумкового контролю (заліку) (а саме за розгорнуті відповіді на загальні питання).
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
В’ячеслав
Михайлович
Мордвінцев
Кафедра історії Центральної та Східної Європи
Історичний факультет
Історичний факультет
Олена
Валеріївна
Ляпіна
Кафедра історії Центральної та Східної Європи
Історичний факультет
Історичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра історії Центральної та Східної Європи
Історичний факультет
Кафедра історії Центральної та Східної Європи
Історичний факультет