ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В ТУРИЗМОЗНАВСТВІ

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ В ТУРИЗМОЗНАВСТВІ
Код дисципліни
ОК 27
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні етапи науково-дослідної роботи, завдання та методи наукових досліджень. Знати шляхи та прийоми пошуку, накопичення та обробки наукової інформації. Знати специфіку та принципи публічного виступу на наукових заходах. Вміти представляти результати досліджень у вигляді доповіді, наукової статті, презентації відповідно до нормативних вимог. Вміти вільно використовувати отримані теоретичні знання щодо організації наукових досліджень в туризмознавстві для створення самостійної якісної наукової роботи. Прийняти і обґрунтувати рішення щодо подання результатів наукових досліджень в туризмознавстві та нести відповідальність за оформлення наукових досліджень та проведення комунікацій у діловому та науковому середовищі.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни: Знати: основи туризму: основні терміни, поняття та ключові аспекти туризму, його типи, вплив на економіку та суспільство. історичні аспекти туризму; соціальні аспекти туризму, вплив туризму на суспільство та психологію туристів; географічні та економічні аспекти туризму. Вміти: критично аналізувати різноманітну інформацію, самостійно підбирати літературу та працювати з джерелами; працювати в команді, слухати та спілкуватися з колегами, дискутувати та обґрунтовувати свої думки; генерувати нові ідеї, формулювати запитання та критично аналізувати існуючі підходи та результати досліджень. Володіти: здатністю до абстрактного мислення, аналізу, синтезу; готовністю до саморозвитку, самореалізації, використання творчого потенціалу; готовністю до публічного виступу за фахом, доводити власні висновки, пропозиції, аргументи; базовими навичками пошуку та аналізу наукової літератури, використання бібліографічних баз даних та джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Курс «Організація наукових досліджень в туризмознавстві» спрямований на поглиблене вивчення методології та практики проведення наукових досліджень у сфері туризмознавства. Студенти матимуть можливість ознайомитися з основними аспектами наукового підходу до вивчення туристичних явищ, вивчити ключові методи та інструменти наукового дослідження, а також виробити навички аналізу та інтерпретації даних. Під час курсу студенти вивчатимуть принципи формулювання дослідницьких питань, розробки гіпотез, планування досліджень та збору даних. Особлива увага приділятиметься аналізу наукових джерел, статистичному аналізу даних, методам опитування та інтерв'ювання. Метою курсу є підготовка студентів до самостійного проведення наукових досліджень у галузі туризмознавства, розкриття їхнього аналітичного мислення та критичного підходу до вивчення туристичних явищ. В результаті вивчення курсу студенти матимуть змогу створювати інноваційні дослідницькі проекти, аргументовано доводити свої тези та висловлювати наукові думки в сфері туризмознавства. Курс «Організація наукових досліджень в туризмознавстві» допоможе студентам зрозуміти основні принципи наукового підходу та практичні аспекти вивчення туристичних явищ, що сприятиме їхньому професійному зростанню в сфері туризму. Мета дисципліни – сформувати у студентів необхідні знання щодо методів та технології наукових досліджень, ефективної організації науково-дослідної діяльності та використання вже відомих наукових напрацювань.
Рекомендована та необхідна література
Туризмознавство: вступ до фаху: підручник / О.О. Любіцева, В.К. Бабарицька. – К.: Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008. Зосимов А. М., Голік В. П. Дисертаційні помилки: Монографія. – 2 вид., перероб. та доп. – Харків: ВД «ІНЖЕК», 2004. – 216 с. Івакін О.А. Основи епістемології: Теорія і методологія наукового пізнання: Навч. посіб. для студ. магістерського відділення та аспірантів. – Одеса: Юридична література, 2000. Наринян А. Р., Поздеев В. А. Основы научных исследований: Учебное пособие. – К.: Изд-во Европ. ун-та, 2002. Романчиков В. І. Основи наукових досліджень: Навчальний посібник. – К.: ІЗМН, 1997. Технологія наукових досліджень (схеми та приклади): Навчальний посібник / Укладач Дороніна М.С. – Харків: ВД «ІНЖЕК», 2005. Основи наукових досліджень: навч. посіб. / за заг. р ед. Т. В. Гончарук. – Тернопіль, 2014. Сергієнко Л. П. Основи наукових досліджень у психології: кваліфікаційні та дипломні роботи: навч. посіб. – К.:Професіонал, 2009.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі): формування необхідних знань з організації наукових досліджень в туризмознавстві. У результаті вивчення курсу студенти повинні засвоїти основні етапи науково-дослідної роботи, завдання та методи наукових досліджень, шляхи та прийоми пошуку, накопичення та обробки наукової інформації, правила та прийоми оформлення результатів наукової роботи та передачі інформації, а також специфіку та принципи публічного виступу на наукових заходах. Вміти представляти результати досліджень у вигляді доповіді, наукової статті, презентації відповідно до нормативних вимог, підготувати анотацію представленої наукової роботи. Опанувати навички подання результатів наукових досліджень та оформлення письмових наукових досліджень та комунікацій у діловому та науковому середовищі.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем змістового модуля (бали, отримані за модульні контрольні роботи (у формі тестування); бали, отримані за виконання завдання самостійної роботи; бали, які отримані за підсумкову контрольну роботу). Зміст курсу складається з 1 змістового модуля. Змістовий модуль включає в себе лекції та самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу курсу. Оцінка успішності знань студентів здійснюється в двох формах: поточний контроль (контрольна робота, письмове завдання) і підсумковий контроль (залік). Загальна сума балів – 100 балів (із них, семестровий контроль 80 балів; підсумковий контроль (залік) – 20 балів).
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Марія Григорівна Казьмирчук
Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етнології та краєзнавства
Історичний факультет