Давня історія України

Освітня програма: Краєзнавство, екскурсознавство та історико-культурний туризм

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Давня історія України
Код дисципліни
ОК 11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Розуміння застосовуваних способів та методів аналізу матеріалів дослідження Знати і орієнтуватися у суспільно-політичних і соціально-економічних процесах, які відбувалися в різних регіонах України на різних історичних етапах Вміння аналізувати основні проблеми походження, розвитку та діяльності найдавніших етносів на теренах України Вміння інтерпретувати відповідні дані і аналізувати складності для донесення суджень, які відбивають відповідні міжкультурні та міжетнічні проблеми Навички та вміння розробляти і виконувати тематичні дослідження, інтерпретувати дані і робити висновки Здатність критично використовувати наукові бази даних та інші відповідні джерела інформації, здійснювати моделювання та аналіз з метою детального вивчення і дослідження питань етнокультурної історії Характеризувати історичні події політичного, релігійного, культурного змісту
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни: Знати: 1.1. основні етапи етногенезу та культурогенезу населення на українських землях, становлення перших держав; 1.2. політичні, економічні, соціальні, етнічні, культурні процеси і явища, що відбувалися у Київській Русі та Галицько-Волинському князівстві (королівстві) і періоду залежності від Золотої Орди; Вміти: 2.1. аналізувати основні проблеми історії українських земель даного періоду; 2.2. з’ясовувати сутність, природу і генезис історичних явищ, їхні причинно-наслідкові зв’язки; оволодіти елементами наукового підходу до критичного осмислення джерел та документів; Володіти елементарними навичками аналізу історичних джерел, встановлення причинно-наслідкових зв’язків перебігу історичних процесів на території України з найдавніших часів до середини ХІV ст.
Зміст навчальної дисципліни
Розглядається і аналізується стан вивчення археологічних, писемних джерел з давньої історії України, що допомагають з’ясувати окремі сторінки історії нашої країни. Розгляд різноманітних теорій і концепцій щодо обставин життя племен і народів, які населяли українські землі. Проаналізовано тривалі історичні процеси поступового формування перших держав – кіммерійців, скіфів, готів, гунів, слов’ян і грецьких переселенців. Розглянуто низку соціально-економічних та соціально-політичних обставин, які призвели до створення однієї з найбільших середньовічних держав Європи – Київської Русі. Розкрито суспільні зміни 9-14 ст., що складають одну з найзагадковіших частин історії України. Зокрема, це процес створення і формування Київської держави, Галицько-Волинського князівства (королівства) та інших руських князівств. Мета дисципліни – формування у студентів системних знань про етапи і специфіку історичного розвитку на території України від часу її заселення до середини ХІV ст. на основі здобутків сучасної вітчизняної та зарубіжної історіографії.
Рекомендована та необхідна література
Археологія України: курс лекцій. / за ред. Л. Залізняка. – К., 2005. – 504 с. Вовк Ю. Давня історія України: Ілюстрована історія України в художньо-історичних образах. Хрестоматія. – Тернопіль, 2008. – 152 с. Давня історія України / Керівн. авт. кол. П.П. Толочко. В 2-х т. – К., 1994. – 238 с., 224 с. Давні слов’яни. Археологія та історія: навч. посіб. / Н.С. Абашина, Д.Н. Козак, Є.В. Синиця, Р.В. Терпиловський. – К., 2012. Давня історія України: у 3 т. / за ред. Толочка П.П. – Т. 1: Первісне суспільство. – К., 1997; Т. 2: Скіфо-антична доба. – К., 1998; Т. 3: Слов’яно-руська доба. – К., 2000. Етнічна історія давньої України / Д.Н. Козак, О.П. Моця, В.Ю. Мурзін та ін. Кер. автор. колективу П.П. Толочко. – К., 2000. Етнічна та етнокультурна історія України: у 3 т. – К., 2005. – Т. 1, кн. 2. Залізняк Л. Стародавня історія України. – К., 2012. – 542 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання (навчальні цілі) – вироблення у студентів вміння аналізувати основні етапи етногенезу та культурогенезу населення на українських землях, становлення державності; формування знань про політичні, економічні, соціальні, етнічні, культурні процеси та явища, що відбувалися у Київській Русі та Галицько-Волинському князівстві ХІІІ – середини ХІV ст. на інформативному, інтерпретаційному та дискусійному рівнях; формування компаративного бачення історичного розвитку європейських й східних країн і руських земель у середньовіччі; ознайомлення із основними проблемами історії українських земель даного періоду і методологічними підходами до їхнього дослідження у вітчизняній і зарубіжній історіографії; вироблення у студентів навиків самостійної роботи із джерелами і літературою з давньої історії України та їх критичного аналізу.
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: Модульна контрольна робота.Реферат. Есе. Оцінювання роботи під час семінарських занять. Підсумкова контрольна робота: екзамен – 40 балів / 24 бали. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. Підсумкове оцінювання у формі екзамену: максимальна кількість балів які можуть бути отримані студентом – 40 балів по 100-бальній шкалі; форма проведення і види завдань – письмові завдання у вигляді тестів різного рівня складності або питання для аналітичних висновків та узагальнень; мінімальний пороговий рівень оцінки, за якої екзамен вважається складеним - для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за екзамен не може бути меншою 24 бали (рекомендований мінімум). Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше ніж 36 балів (рекомендований мінімум).
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Леонід Петрович Могильний
Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет