Прийняття рішень

Освітня програма: Комп'ютерні науки (Бакалавр)

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Прийняття рішень
Код дисципліни
ВБ1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР7. Розуміти принципи моделювання організаційно-технічних операцій; використовувати методи дослідження операцій, розв'язання одно- та багато-критеріальних оптимізаційних задач лінійного, цілочисельного, нелінійного, стохастичного програмування. ПР 20.1. Застосовувати технології "м'яких обчислень" та експертного оцінювання для розв'язання практичних задач в різних предметних областях в детермінованих умовах, умовах невизначеності, ризику та в умовах конфлікту. ЗК11. Здатність приймати обrрунтовані рішення. СК6. Здатність до системного мислення, застосування методології системного аналізу для дослідження складних проблем різної природи, методів формалізації та розв'язування системних задач, що мають суперечливі цілі, невизначеності та ризики. СК18.2 Здатність до застосування сучасних інтелектуальних інформаційних технологій для створення прикладних інтелектуальних систем
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основи вищої математики (лінійної алгебри, основ математичного аналізу, диференціальних рівнянь, інтегрального та диференціального числення) та дослідження операцій. Вміти виконувати аналіз простих задач для визначення структури вхідної та вихідної інформації, вибору методів та алгоритмів для їх програмної обробки. Володіти навиками роботи з інструментальними засобами реалізації методів та алгоритмів однокритеріальної оптимізації, розробляти відповідні програми мовами високого рівня, зокрема, пакетами для наукових досліджень
Зміст навчальної дисципліни
Під час вивчення дисципліни розглядаються базові поняття теорії прийняття рішень методи, алгоритми та формальні моделі алгоритмів прийняття рішень у умовах невизначеності, ризику, багатокритеріальності, конфлікту та нечіткості. Зокрема, узагальнені схеми та особливості існуючих алгоритмічних стратегій прийняття рішень. Мета дисципліни – отримання студентами ґрунтовної математичної підготовки та знань теоретичних, методичних і алгоритмічних основ інформаційних технологій для їх використання під час розв'язання прикладних і наукових завдань по прийняттю рішень. Зокрема, ознайомлення з основними принципами побудови і дослідження моделей прийняття рішень. Розглядаються базові основи прийняття рішень, теорії корисності, експертні процедури для прийняття рішень, прийняття рішень в умовах визначеності, ризику, невизначеності, конфлікту та нечіткості даних. Застосування методології системного аналізу для дослідження складних проблем різної природи, методів формалізації та розв'язування системних задач, що мають суперечливі цілі, невизначеності та ризики. Застосувати технології прийняття рішень у слабкоструктурованих предметних областях при створенні інтелектуальних інформаційних систем; застосування сучасних інтелектуальних інформаційних технологій для створення прикладних інтелектуальних систем.
Рекомендована та необхідна література
1. Волошин О.Ф., Мащенко С.О. Моделі та методи прийняття рішень. Навчальний посібник. - Київ: ВПЦ „Київський університет”, 2020. - 336с. 2. Волошин О.Ф., Мащенко С.О. Теорія прийняття рішень. Навчальний посібник. - Київ: ВПЦ „Київський університет”, 2010. - 304с. 3. Л.С. Коряшкіна, Ус С.А. Моделі й методи прийняття рішень: навч. посіб. М-во освіти і науки України, Нац. техн. ун-т «Дніпровська політехніка». – 2-ге вид. випр. – Дніпро : НТУ «ДП», 2018. – 300 с. 4. Системи та методи прийняття рішень. Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт студентами напряму підготовки 6.040303 Системний аналіз / С.А. Ус. – Д.: Національний гірничий університет, 2013. –55 с. 6. Кудін В.І. Методи прийняття рішень. Схеми методу допустимих базисних матриць в задачах багатокритеріальної оптимізації //Методичні вказівки Видавництво ТОВ ”ГЛІФ МЕДІА”, 2019, 48с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 150 год., у тому числі: Лекцій – 28 год. Лабораторних занять – 28 год. Самостійна робота – 80 год. Консультації – 14 год.
Методи та критерії оцінювання
Студент не допускається до екзамену, якщо під час семестру набрав менше ніж 36 балів (менше 60% від максимально можливої кількості балів, які студент може отримати за роботу в семестрі). Якщо студент під час іспиту отримав менше ніж 24 бали, то йому ставиться оцінка “незадовільно”, а набрані бали не зараховуються. Упродовж семестру, після завершення відповідних модулів, проводяться дві письмові (модульні) контрольні роботи у письмовій формі. При цьому, для визначення рівня досягнення результатів навчання включаються 1 теоретичне питання. Умовою отримання позитивної результуючої оцінки за дисципліну є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів. Рекомендований мінімум для допуску до іспиту — 36 балів, критично розрахунковий мінімум — 20балів. При цьому є обов’язковим виконання всіх лабораторних робіт та самостійної роботи, отримання позитивної оцінки з контрольних робіт. підсумкової оцінки (до 40 балів за стобальною шкалою).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни