Молекулярна фізіологіїя та біохімія
Освітня програма: Електроніка та інформаційні технології в медицині
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Молекулярна фізіологіїя та біохімія
Код дисципліни
ВБ.1.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні теоретичні засади будови клітини, фізіологічної і біохімічної ролі окремих органел і плазматичної мембрани, формування, регуляції і ролі окремих типів клітинних сигналів на молекулярному, клітинному і на клітинному рівнях. Вміти застосовувати інформаційні бази даних для дослідження клітинних комунікацій, аналізувати зв’язки окремих біохімічних процесів в клітині. Вміти самостійно працювати з науковою та навчально-методичною літературою, здійснювати пошук та узагальнення науково-технічної інформації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати базові теоретичні основи біології. Вміти аналізувати причинно-наслідкові зв’язки в живих системах. Володіти навичками роботи з електронними базами даних, а також з науково-методичною літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна представлена: головними структурно-функціональними характеристиками клітин прокаріот та еукаріот; будовою і функціональною спеціалізацією плазматичної мембрани і окремих органел еукаріотичних клітин; структурною організацією нуклеїнових кислот і взаємодій, що її стабілізують; будовою генетичного апарату клітин еукаріотів; характеристиками класів рибонуклеїнових кислот; аналізом головних етапів реплікації, транскрипції і трансляції; біохімічними властивостями ліпідів, вуглеводів і протеїнів; мембранним транспортом; аналізом електричних явищ на плазматичній мембрані збудливих клітин і їх вивченню; системами пасивного, первинного та вторинного активного іонного транспорту; аналізом міжклітинних комунікацій через рецептори GPCR, іонотропні, спряжені з ензиматичною активністю, ядерні; розглядом сигналізації опосередковано газотрансмітерів; ролі іонів Са2+ як месенджера; аналізом біохімічних реакцій гліколізу, циклу Кребса; аналізом будови і функціонування дихального ланцюга мітохондрій.
Рекомендована та необхідна література
1. Давидовська Т.Л., Цимбалюк О.В., Грабчук Г.П. Войтешенко І.С. Нипорко О.Ю., Федоренко Т.В. Науменко А.М. Латишенко Л.А.Фізика біосистем у формулах, термінах, схемах. Київ, Видавництво ЦП "КОМПРИНТ" 2017 р., 210 с.
2. Біофізика: підручник / П.Г. Костюк, В.Л. Зима, І.С. Магура, М.С. Мірошніченко, М.Ф. Шуба – Київ, Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 2008, – 567 с.
3. Бабенюк Ю. Д. Біохімія: терміни і номенклатура ферментів / Ю. Д. Бабенюк, Л. І. Остапченко,
О. В. Скопенко. – К. : ВПЦ "Київський університет", 2005. – 356 с.
4. Губський Ю.І. Біологічна хімія. Підручник. – Київ-Вінниця: Нова книга, 2007. – 656 с.
5. Остапченко Л. І. Біохімія : підручник / Л. І. Остапченко, Т. Р. Андрійчук, Ю. Д. Бабенюк та ін. – К. : ВПЦ "Київський університет", 2012. – 796 с
6. Внутрішньоклітинна кальцієва сигналізація: структури і функції / П.Г. Костюк, О.П. Костюк, О.О. Лук'янець – Київ, "Наукова думка", 2010, – 175 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Проведення лекцій в обсязі 36 годин
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: Навчальна дисципліна має два змістовні модулі, кожний з яких оцінюється по 30 балів. Підсумкове оцінювання (у формі іспиту): форма іспиту – письмова. Екзаменаційний білет складається з 2 питань (по 20 балів). Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою 24 бали.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Цимбалюк
Ольга
Володимирівна
Молекулярної біотехнології та біоінформатики
Інститут високих технологій
Інститут високих технологій
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Молекулярної біотехнології та біоінформатики
Інститут високих технологій