Політична філософія

Освітня програма: ОНП Політологія. Денна форма навчання 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Політична філософія
Код дисципліни
ОК 11
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
4. Приймати ефективні рішення з питань політики, політичних наук і дотичних проблем, у тому числі у складних і непередбачуваних умовах; прогнозувати розвиток політичних процесів; визначати фактори, що впливають на них і на досягнення поставлених цілей; аналізувати і порівнювати альтернативи; оцінювати ризики та імовірні наслідки політичних рішень. 6. Критично осмислювати принципи здійснення влади та публічної політики, політичних інститутів та процесів, світової політики та політики окремих країн та регіонів. 7. Здійснювати управління складною діяльністю у сфері політики, політології та у ширших контекстах, розробляти плани і заходи з їх реалізації, забезпечувати якість освіти, оцінювати ефективність і результативність діяльності. 9. Конструювати дизайн, планувати і виконувати наукові дослідження з використанням якісних і кількісних методів та спеціалізованого інструментарію політичної науки, у тому числі формулювати і перевіряти гіпотези, інтерпретувати дані, обґрунтовувати висновки.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати загальні дані про теоретичну і практичну філософію; про специфіку соціально-філософських та філософсько-історичних проблем у їхньому стосунку до науки, релігії, мистецтва як форм духовного життя людства; про засади критичного осмислення філософських концепцій та про основні варіанти розв’язання філософських проблем; про сутність й типи наукової раціональності; про загальну структуру світогляду та теоретичної і практичної діяльності людини з метою подальшого засвоєння критеріїв для експертних оцінок та способів їх фахового використання у різних сферах соціальної практики.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна Політична філософія належить до переліку обов’язкових навчальних дисциплін, викладається у 1 семестрі магістратури обсягом 4 кредити. Політична філософія постає як нормативне вчення, яке визначає на рефлексивно визначених ціннісних засадах напрями удосконалення суспільного життя політичними засобами. Концептуалізовано історію розвитку політичної філософії через становлення основних модерних політичних ідеологій. При цьому виявлено сутнісні взаємно обумовлені зв’язки між лібералізмом і консерватизмом, націоналізмом і соціал-демократією, теоріями політичної емансипації різного походження та технократизмом і елітаризмом як ідеологемами. Постмодерністське використання ідеологій створює ілюзію їхньої плинності, однак гібридні ідеології на кшталт анархо-капіталізму є вкрай нестійкими та нежиттєздатними – вони існують лише завдяки невичерпному своєму протеїзму – коли замість реальної відповіді на суспільні проблеми пропонується лише чергова трансформація самої ідеології. Символічні революції мають тягнути за собою реальні зміни під впливом цих смислових і ціннісних оновлень, а якщо цього не відбувається, тоді замість символічної революції отримуємо лише симулякри і імітацію роботи суспільної уяви.
Рекомендована та необхідна література
1. Аренд Г. Становище людини /пер. с англ.. Львів: Літопис, 1999. 254 с. 2. Демократія. Антологія / упорядник О. Проценко. Київ: Смолоскип, 2005. 1108 с. 3. Консерватизм. Антологія.. 2-ге вид. / Упоряд. О.Проценко, В.Лісовий. К.: ВД "Простір", "Смолоскип", 2008. xxviii + 788 c. 4. Лібералізм. Антологія / Упорядники О. Проценко, В. Лісовий. К.: Смолоскип, 2009. 1164 с. 5. Навколо політики. К.: Дух і Літера, 1995. 335 с. 6. Націоналізм: Теорії нації та націоналізму від Йогана Фіхте до Ернеста Гелнера: Антологія / Упор. О. Проценко, В. Лісовий; Наук. т-во ім. В. Липинського. 2-ге вид., перер. і доп. К.: Смолоскип, 2006. 683 с. 7. Ролз Дж. Теорія справедливості / пер. з англ. О. Мокровольський. К. : Вид-во Соломії Павличко "Основи", 2001. 822 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 2/3 та відповідно 1/2 бали 2. Самостійна робота (конспект текстів): 1/2 бали 3. Самостійна робота (написання есе): 2/4 бали 4. Самостійна робота (підготовка таблиць понять): 3/4 бали 5. Самостійна робота (підготовка бібліографій): 3/4 бали 6. Підсумкова контрольна робота в письмовій формі - 12 / 20 балів
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни