Комплексний підсумковий екзамен з комп'ютерної лінгвістики та програмування
Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Комплексний підсумковий екзамен з комп'ютерної лінгвістики та програмування
Код дисципліни
ННД. 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
ПРН 6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності.
ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів, зокрема інноваційних міждисциплінарних підходів прикладної (комп’ютерної) лінгвістики та інформаційних технологій, і пояснювати їх взаємозв’язок у цілісній системі міждисциплінарних знань.
ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, явища і процеси методами структурної, математичної та комп’ютерної лінгвістики, представляти в алгоритмічному вигляді процеси аналізу і синтезу лінгвістичних об’єктів.
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний (фонетичний, морфемний, словотвірний, морфологічний, синтаксичний, семантичний), літературознавчий та перекладознавчий аналіз текстів різних стилів та жанрів, а також комп’ютерне моделювання процесів аналізу і синтезу лінгвістичних об’єктів і явищ.
ПРН: 16, 17, 22 ...-33
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Комплексний підсумковий іспит ставить завдання перевірити знання та вміння, набуті випускниками за час навчання у бакалавраті.
Зміст навчальної дисципліни
Програма цього іспиту складається із питань курсів трьох тематично-дисциплінарних циклів.
Математичні дисципліни: Вступ до вищої математики; Дискретна математика; Математична логіка і теорія алгоритмів; Теорія ймовірностей та математична статистика; Теорія формальних граматик.
Інформатика: Основи інформатики, Основи програмування; Об'єктно-орієнтоване програмування; Бази даних та бази знань.
Комп’ютерна лінгвістика: курси комплексної багатосеместрової дисципліни Теоретична та прикладна лінгвістика у таких предметних галузях: прикладна фонетика; аналіз і синтез усного мовлення; морфемно-словотвірний аналіз у комп’ютерних системах; морфологічний аналіз у комп'ютерних системах; семантичний аналіз у комп’ютерних системах; синтаксичний аналіз у комп'ютерних системах; квантитативна лінгвістика; структурна лінгвістика; основи автоматичного перекладу; традиційна та комп'ютерна лексикографія; корпусна лінгвістика.
Рекомендована та необхідна література
Дискретна математика. Укладач: Балога С.І. Навчальний посібник. – Ужгород: ПП «АУТДОР-АРК», 2021. – 124 с.
Зубенко В.В., Шкільняк С.С. Основи математичної логіка: навчальний посібник -. К.: НУБіП України, 2020. - 102 с.
Python у прикладах і задачах. Частина 1. Структурне програмування Навчальний посібник із дисципліни "Інформатика та програмування" – К.: ВПЦ "Київський Університет", 2017. – 206
Зубенко В.В., Омельчук Л.Л. Програмування. Поглиблений курс. – К.: Видавнично-поліграфічний центр «Київський інститут», 2011. – 623 с.
Основи інформатики: навчально-методичний посібник для студентів спеціалізації 035.10 Філологія (прикладна лінгвістика) / Т.В.Россада, Н.Г.Русіна, М.В.Федорова // Кропивницький: ФО-П Александрова М.В., 2018. – 176 с.
Дарчук Н.П. Комп’ютерне анотування українського тексту: результати і перспективи. –К.:Освіта України. – 543 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Структура білета відображає комплексний характер іспиту і складається з чотирьох завдань. Перші три питання спрямовані на оцінювання знань студентів і мають теоретичний характер: перше – з галузі математики; друге – з інформатики; третє – з прикладної (комп’ютерної) лінгвістики. Четверте практичне завдання – «Портфоліо комп’ютерного лінгвіста» – спрямоване на оцінювання вмінь студентів і має творчий характер: представлення комп’ютерних програм лінгвістичних задач, які студенти розробили в період навчання. За 10 календарних днів до іспиту портфоліо подається студентом для перевірки членами екзаменаційної комісії, які знайомляться із роботою, оцінюють її, а за потреби ставлять на іспиті студенту питання.
Методи та критерії оцінювання
Кількість балів, які може набрати випускник, формується за сумою балів за 4 питання: максимальна кількість балів - 100, мінімально позитивна кількість балів - 60, відповідно до шкали оцінювання.Максимально можлива кількість балів за кожне теоретичне питання білета - 20 балів, за практичне завдання «Портфоліо комп’ютерного лінгвіста» максимальний бал - 40.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни