Автоматичний морфологічний аналіз
Освітня програма: «Прикладна (комп’ютерна) лінгвістика та англійська мова»
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Автоматичний морфологічний аналіз
Код дисципліни
ННД 12.05
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності.
ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів, зокрема інноваційних міждисциплінарних підходів прикладної (комп’ютерної) лінгвістики та інформаційних технологій, і пояснювати їх взаємозв’язок у цілісній системі міждисциплінарних знань.
ПРН: 12, 17, 25
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати категорійно-поняттєвий апарат теоретичної лінгвістики (основні теоретичні поняття парадигмології: одиниці мови/мовлення; граматичне значення та граматична форма слова, морфологічна парадигма, граматична категорія, частина мови та уміти застосовувати ці поняття в процесі морфологічного аналізу тексту) та комп’ютерної лінгвістики (техніку методу моделювання лінгвістичних явищ); основні напрями сучасної прикладної лінгвістики, співвідношення прикладної лінгвістики з теоретичною, структурною і математичною лінгвістикою – фундаментом сучасного прикладного мовознавства.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з теоретичними і практичними основами автоматичного морфологічного аналізу, сформувати систему знань щодо зв’язку теоретичних засад і практичної реалізації морфологічних граматичних значень при комп’ютерній обробці українськомовного тексту. Її предметом є вивчення формальних способів вираження граматичного значення – показника різних відношень, у які вступає слово з іншими словами у словосполученні, реченні, тексті. Об’єктом є структура слова, форми словозміни, способи вираження граматичних значень.
Рекомендована та необхідна література
Спеціальне методичне (ІТ) забезпечення навчально-наукової лабораторії комп'ютерної лінгвістики https://philology.knu.ua/struktura-if/laboratoriyi/laboratoriya-kompyuternoyi-linhvisty/:
1. Морфологічний модуль / Корпус української мови http://www.mova.info/login.aspx;
2. Корпус-райтер: морфологічний модуль https://www.youtube.com/watch?v=RJ5yJQ-goCk.
3. Частотні словники / Корпус української мови http://www.mova.info/carticle.aspx?l1=210&DID=5215.
Дарчук Н.П. Комп’ютерна лінгвістика. К.:ВЦП, 2008.
Дарчук Наталія Комп’ютерне анотування українського тексту: результати і перспективи. Київ: Освіта України. – 2013. – 543 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські та лабораторні заняття, самостійна робота.
Види робіт та форми їх контролю;
Усна відповідь на семінарському занятті.
Письмове виконання завдань у гугл-класі.
Лабораторна робота з морфологічного анотування у Корпусі української мови.
Створення внеску до Вікіпедії на тему, дотичну до тематики курсу.
Підсумкова контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (Усна відповідь на семінарському занятті, Письмове виконання завдань у гугл-класі
Лабораторна робота з морфологічного анотування у Корпусі української мови, Створення внеску до Вікіпедії на тему, дотичну до тематики курсу, Підсумкова контрольна робота). Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів - 60, отримують - "зараховано". Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів - 60, отримують - "незараховано".
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни