Універсальне й національно-специфічне в граматиці російської мови

Освітня програма: Російська мова та переклад (для іноземців); мова навчання російська / Русский язык и перевод

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Універсальне й національно-специфічне в граматиці російської мови
Код дисципліни
ВБ.2.03
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН8. Знати і розуміти систему та історію російської мови і вміти використовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН14. Використовувати російську мову в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному), для розв’язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя. ПРН26. Виявляти та аналізувати національно-культурну специфіку вербальної та невербальної комунікації російською мовою.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування іноземними студентами теоретичних та практичних курсів російської мови. 2. Володіння російською мовою на достатньому рівні. 3. Володіння комунікативними навичками лінгводидактики.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомлення студентів з роллю людського чинника у мові, розумінням мовних універсалій і національно-специфічного в граматиці російської мови. Дисципліна покликана ознайомити студентів із основними поняттями типології мов, зокрема типологічним описом граматичного ладу російської мови, а також мовними універсаліями та унікаліями. Дисципліна навчає застосовувати отримані знання в науково-дослідній та викладацькій діяльності, а також оволодівати вміннями і навичками знаходження мовних універсалій та унікалій. Дисципліна розвиває здатність до узагальнення і теоретичного осмислення мовних фактів, і розширює кругозір студентів.
Рекомендована та необхідна література
1. Вежбицкая А. Семантические универсалии и описание языков. Москва: Языки русской культуры, 1999. 780 с. 2. Гумбольдт В. О различии строения человеческих языков и его влиянии на духовное развитие человечества: избранные труды по языкознанию. 2-е изд. Москва: Прогресс, 2001 402 с. 3. Попова З. Д., Стернин И. А. Язык и национальная картина мира. 2015. 101 с. URL: www.twirpx. com/file/. 4. Самусенко О. Н., Черепаха Л. Л. Современный русский язык. Морфология в заданиях и упражнениях: уч. пособие для иностранных студентов. Киев: Издательство «Феникс», 2021. 176 с. 5. Сравнительная грамматика славянских языков: учебное пособие для вузов / О.А. Черепанова. Москва: Издательство Юрайт, 2020. 134 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання: метод проблемного викладання, частково-пошуковий, теоретично- практичні, свідомо-практичні методи навчання. Ілюстративні методи. Самостійна робота з науковою та довідковою літературою. Інтерактивні методи: інформаційні, пізнавальні мотиваційні, регулятивні.
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, участь в обговоренні, письмові домашні завдання, есе, модульні контрольні роботи. Конкретні критерії оцінювання наведено в робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
російська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології