Вступ до мовознавства

Освітня програма: Російська мова та переклад (для іноземців); мова навчання російська / Русский язык и перевод

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Вступ до мовознавства
Код дисципліни
ОК 19
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН7. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології, зокрема для вирішення стандартних завдань професійної діяльності. ПРН 8. Знати і розуміти систему та історію російської мови і вміти використовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди російської мови, описувати соціолінгвальну ситуацію. ПРН12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. Повний перелік ПРН є в робочій програмі.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Опанування фонетичних, лексичних і граматичних особливостей сучасної російської мови, необхідних та достатніх для подальшого засвоєння теоретичних знань мовою, що вивчається.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – формування в іноземців російськомовної комунікативної, професійної та загальноосвітньої компетенцій, що передбачає ознайомлення з мовними фактами й явищами, сприяння їх теоретичному осмисленню для вироблення правильного розуміння мови як найважливішого засобу спілкування. Дисципліна передбачає вивчення загальних відомостей про мову та мовознавство як науку, природу і сутність мови, її походження, закономірності розвитку й функціонування на різних історичних етапах, генеалогічну й типологічну класифікацію мов, походження й розвиток письма, структурні рівні та одиниці мови, що в підсумку повинно забезпечити дієве використання базових понять і термінів мовознавчої науки в професійному спілкування, уможливити формування лінгвістичного кругозору майбутнього науковця.
Рекомендована та необхідна література
1. Введение в языкознание: практикум / сост. Е.Л. Березович и др. Москва: Флинта, Екатеринбург: Изд-во Уральского ун-та, 2018. 97 с. 2. Климкина О.И. Введение в языкознание: систематизирующий курс для иностранных студентов-филологов. Київ: ИПЦ «Київський університет», 2015. 238 с. 3. Климкина О.И. Введение в языкознание: тесты к курсу для иностранных студентов филологических специальностей. Київ: ИПЦ «Київський університет», 2003. 41 с. 4. Контрольные работы для иностранных учащихся – филологов и лингвистов: к учебнику «Введение в языкознание» / сост. И.В. Богатырева, К.М. Герасимова и др. Москва: РУДН, 2018. 79 с. 5. Куликова И.С., Салмина Д.В. Теория языка: введение в языкознание: рабочая тетрадь по фонетике, грамматике, лексике. Санкт-Петербург, Москва: САГА, ФОРУМ, 2011. 48 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання: словесні (репродуктивна та евристична розповідь, пояснення, лекція, бесіда); наочні (ілюстрація, демонстрація). Продуктивно-практичний метод та метод навчальної дискусії. Самостійна робота з науковою та довідковою літературою.
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді, письмові домашні завдання, експрес-контроль, тести, модульна контрольна робота. Конкретні критерії оцінювання наведено в робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
російська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни