Міжконфесійні відносини в системі національної безпеки України (англійською мовою)

Освітня програма: ОНП Релігієзнавство 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Міжконфесійні відносини в системі національної безпеки України (англійською мовою)
Код дисципліни
ОК.08
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН2. Упевнено володіти державною та іноземною мовами для реалізації письмової й усної комунікації, в тому числі для наукового і професійного спілкування; презентувати результати досліджень державною та іноземною мовами. ПРН4. Оцінювати і критично аналізувати державноконфесійні, міжконфесійні та міжрелігійні відносини, стан релігійної свободи і релігійної безпеки в Україні та світі. ПРН5. Пропонувати шляхи вирішення суспільнорелігійних проблем у складних і непередбачуваних умовах, що передбачає застосування релевантних підходів та прогнозування. ПРН10. Приймати ефективні рішення при розв’язанні складних задач і проблем релігієзнавства та у ширших контекстах, зокрема в умовах неповної інформації та суперечливих вимог.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення курсу студент повинен: 1. Знати основні концептуальні підходи до аналізу релігії як феномену; історію виникнення та розвитку різних релігій світу, релігійних конфесій в Україні. 2. Вміти використовувати інформаційні і комунікаційні технології; шукати, обробляти та аналізувати інформацію з різних джерел; збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури; аналізувати сутність, властивості та інші системні характеристики феномену релігії із застосуванням спеціальних методів релігієзнавства.
Зміст навчальної дисципліни
Сутність національної безпеки, місце в ній релігійного чинника. Міжконфесійна ситуація в Україні напередодні здобуття незалежності. Міжконфесійне напруження в контексті відновлення Української греко-католицької церкви на поч. 1990-х рр. Єдність і різноманіття в українському православ’ї. Іноземне місіонерство в Україні як чинник культурних та релігійних протиріч. Українське законодавство про свободу совісті як чинник міжконфесійної стабільності. Нові релігійні течії та рухи в Україні: проблеми стигматизації та адаптації. Радикальні релігійні групи, передумови та контексти їхньої появи («Біле братство» в 1990-ті рр.). Всеукраїнська Рада церков та релігійних організацій як інституційна форма міжконфесійного співробітництва в Україні. Українські церкви і Революція гідності. Український конфесійний плюралізм як історикокультурний феномен (деномінаціоналізм та «релігійний ринок»).
Рекомендована та необхідна література
1. Brylov, Denys; Kalenychenko, Tetiana; Kryshtal, Andrii. The Religious Factor in Conflict. Research on the Peacebuilding Potential of Religious Communities in Ukraine. Utrecht: PAX. 2021. 32p. 2. Casanova, Jose. “Between Nation and Civil Society: Ethnolinguistic and Religious Pluralism in Independent Ukraine”, Democratic Civility: The History and Cross-Cultural Possibility of a Modern Political Ideal, ed. Robert W. Hefner, New Brunswick, N.J.: Transaction Publishers, 1998: pp. 203-228. 3. Wawrzonek, M. “Ukrainian Greek Catholic Church as an agent of the social life in Ukraine”, Baltic Worlds 2020, vol.XIII:2-3, pp.113-124. 4. Wawrzonek, Michal; Becus, Nelly and Mirella Korzeniewska-Wiszniewska. Orthodoxy Versus Post-Communism? Belarus, Serbia, Ukraine and the Russkiy Mir, Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing, 2016: pp.37-70, 261-227.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх тем навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу (усні відповіді, участь в дискусіях під час аудиторних занять); 2) самостійну письмову роботу; 3) підсумкову контрольну роботу.
Мова викладання
англійська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Євген Анатолійович Пілецький
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет