Україна в контексті світової історії

Освітня програма: Українська мова і література та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Україна в контексті світової історії
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН 4. Розуміти фундаментальні принципи буття людини, природи, суспільства. ПРН 5. Співпрацювати з колегами, представниками інших культур та релігій, прибічниками різних політичних поглядів тощо.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни: а) знати: - основні тенденції розвитку світу від давнини до сьогодення; - історію України; б) вміти: - визначати прояви головних світових трендів в історичній і мовній практиці українства; -визначати характерні риси, властиві для суспільно-політичного ладу, соціально- економічної системи та духовної сфери України на тлі розгортання світової історії; в) володіти елементарними навичками історичного аналізу та встановлення причинно-наслідкових зв’язків у процесах і подіях, що мали місце в історії України та світу.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Україна в контексті світової історії» є дисципліною блоку обов’язкових компонентів освітньої програми. Розглядаються основні поняття цивіліології, які накладаються на історію світу і України. Історія України подається в ракурсі виявлення загальносвітових тенденцій в її ментальних, соціально-економічних, політичних феноменах і процесах. Висвітлюються впливи цивілізацій античності, візантійської, мусульманської на давню історію українських земель. Особлива увага приділяється взаємовпливам України та Європи від давнини до сучасності. Окреме місце займає роль російської цивілізації в історії українства. Найбільш актуальними є проблеми сучасного світу та їх проекція на реалії України, визначення перспектив її подальшого поступу. Головні ідеї курсу: на українських теренах має місце зіткнення цивілізацій Заходу і Сходу; Україна – в епіцентрі світової історії, від неї залежить напрямок майбутнього розвитку людства.
Рекомендована та необхідна література
1.Віднянський С. Спроба осмислення минулого України в контексті всесвітньої історії // Україна - Європа - Світ. - Вип. 1: Міжнародний збірник наукових праць. Серія: історія, міжнародні відносини / Гол. ред. Л. М. Алексієвець. - Тернопіль, 2008. 2. Глобалізація і культурна ідентичність: український вимір /Відп. ред. О. В. Білий. – К., 2018. 3. Грицак Я. Подолати минуле: глобальна історія України. – К., 2021. 4. Коппель О.А. Україна в цивілізаційному просторі XXI століття // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – 2005. – Вип. 57, ч. 1. 5. Культурно-цивілізаційний простір Європи і Україна: особливості становлення та сучасні тенденції розвитку:[колективна монографія] /Кер. авт. кол. А.І.Кудряченко. – К., 2010. 6. Надибська О.Я. Пограничне становище України в контексті цивілізаційних орієнтацій // Грані.– 2012. – No 5 (85). 7. Орлова Т. В. Всесвітня історія. Історія цивілізацій: Навчальний посібник. – К., 2012.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, залік
Методи та критерії оцінювання
модульна контрольна робота, реферат
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни