Комплексна дисципліна. Сучасна українська мова. Частина 1. Лексика. Фразеологія

Освітня програма: Українська мова і література та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Комплексна дисципліна. Сучасна українська мова. Частина 1. Лексика. Фразеологія
Код дисципліни
ННД.02
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1 ПРН 2 ПРН 7 ПРН 8 ПРН 11 ПРН 15 Повний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті "Профіль програми"
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати весь обсяг матеріалу, що передбачений програмою «Українська мова» у середній та старшій школі. Уміти сприймати та аналізувати інформацію щодо базових понять лінгвістики; виокремлювати актуальний і достовірний матеріал в інформаційному полі; планувати і оцінювати власну роботу; застосовувати інтерактивні і мультимедійні засоби. Володіти елементарними навичками роботи з інформацією у інтернет-ресурсах; критичного ставлення до аналізованих явищ; використання різнопланових інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – формування у студентів систематизованих наукових знань про базові поняття й проблемні питання лексики, фразеології та лексикографії. Дисципліна «Сучасна українська мова. Лексикологія. Фразеологія» належить до переліку обов’язкових дисциплін та викладається у І семестрі І курсу бакалаврату – відповідно до навчального плану програми Українська мова і література та західноєвропейська мова. Предметом навчальної дисципліни є вивчення природи і суті слова, його значення та закономірностей функціонування; структури словникового складу української мови, шляхи його поповнення; динаміки лексичних змін і сфер функціонування слова. Крім власне лексикології, у межах навчального курсу коротко розглядається «Фразеологія», що вивчає стійкі словосполучення, та «Ономастика» – наука про власні назви, а також «Лексикографія» – наука про укладання словників. Цей курс є початковим етапом навчання студента-словесника і саме тому містить вступну тему: «Сучасна українська мова як предмет наукового вивчення».
Рекомендована та необхідна література
Основна: Сучасна українська мова: Лексикологія. Фонетика: Підручник/ за ред. А.К.Мойсієнка. К., 2013. Додаткова: Бабич Н.Д. Практична стилістика і культура української мови. Львів, 2003. Волох О.Т. Сучасна українська літературна мова. К., 1986. Етимологія української мови: Навч. пос. для вищих навч. закладів. К., 2003. Лисиченко Л.А. Лексико-семантична структура української мови. Х., 1997. Мацько Л.І., Сидоренко О.М., Мацько О.М. Стилістика української мови: Підручник. К., 2003. Русанівський В.М., Пилинський М.М., Єрмоленко С.Я. Українська мова. К., 1987. Сучасна українська літературна мова/ за ред. А.П.Грищенка. К., 2002. Ужченко В.Д., Ужченко Д.В. Фразеологія сучасної української мови: Посібник. Луганськ, 2005. Українська мова/ за ред. П.С.Дудика. К., 1988. Ч.1. Українська мова. Лексикологія. Фразеологія. Словотвір: Навч.-мет. комплекс. Кам'янець-Подільський, 2004. Ющук І.П. Українська мова. К., 2003.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Словесні, наочні і практичні методи навчання: лекція, практичне заняття, самостійна робота Заходи: усна відповідь, доповнення, участь у дискусії, проміжний тест, індивідуальне творче завдання, завдання підсумкового контролю.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання за видами робіт студент може набрати таку кількість балів: Усна відповідь (домашнє завдання) – від 1 до 2 Доповнення, участь у дискусії – від 1 до 2 Проміжний тест – від 7 до 10 Індивідуальне творче завдання – від 7 до 10 Семестрова кількість балів: від 36 до 60 Форма підсумкового контролю – іспит у формі тесту: від 24 до 40
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни