Теорія груп та симетрії

Освітня програма: Фізика високих енергій

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Теорія груп та симетрії
Код дисципліни
ОК3
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2018/2019
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: 1.основні положення релятивістської квантової механіки та квантової теорії поля 2. основні положення теорії груп 3. теорію представлень 4. основи діаграмної техніки Фейнмана 5. основні властивості унітарних груп та їх алгебр Вміти: 1. записувати діаграми Фенмана для основних процесів за участю елементарних частинок 2. знаходити можливі кратності виродження рівнів квантових систем у зовнішньому полі 3. вміти розкладати звідні представлення на незвідні компоненти 4. проводити класифікацію квантових систем у зовнішньому полі
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні принципи релятивістської квантової механіки та спеціальної теорії відносності, основи діаграмної техніки Фейнмана, основні положення та методи теорії груп. 2. Вміти розв’язувати типові задачі релятивістської квантової механіки, обраховувати перерізи розсіяння основних процесів квантової електродинаміки, використовувати методи теорії груп при аналізі законів збереження та типів реакції. 3. Володіти навичками опрацьовувати літературу, роботи з інтерактивними і мультимедійними засобами, взаємодії з колегами під час навчання.
Зміст навчальної дисципліни
теорія груп та симетрій є базовою математичною дисципліною, в рамках якої студенти оволодіють основними поняттями та методами теорії груп, навчаться використовувати симетрію системи для отримання фізичних результатів, таких як виродження та розщеплення енергетичних рівнів квантових систем в полях з різною симетрією, отримання правил відбору, класифікація елементарних частинок в моделях з різними типами симетрії, дослідження фізичних властивостей адронів (маси, магнітні моменти тощо).
Рекомендована та необхідна література
Основна: 1.Хамермеш М. Теорія груп та її застосування до фізичних проблем. - 1966. - 588с. 2.Ландау Л.Д, Ліфшиц О.М. Квантова механіка, т. 3, розділ 8 - Теорія симетрії. 1989. Додаткова: 1.Greiner W., Reinhart J. Quantum elektrodynamics.Springer, 2003. 2.Любарський Г.Я. Теорія груп та її застосування у фізиці. 4-те вид. 1968. - 268 с. 3.Вайнберг С. Квантова теорія поля. Т.1. Загальна теорія. 2003. – 648 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційна демонстрація; самостійна робота; консультації
Методи та критерії оцінювання
- підсумкове оцінювання у формі заліку здійснюється у формі усного опитування та письмового розв’язку запропонованих задач. Загальна кількість балів за залік складає 40 балів (20 +4+6+10). Заліковий білет включає два теоретичних питання і два практичних. Оцінка за письмову роботу вноситься у залікову відомість тільки якщо вона рівна або більша 24 балам (тобто від 34 до 40). Якщо загальна оцінка за письмову роботу буде меншою 24 балів, тоді у залікову відомість вноситься 0 балів і залік є нескладеним і загальна оцінка за навчальну дисципліну є «незадовільною».
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олег Віталійович Барабаш
Кафедра квантової теорії поля
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра квантової теорії поля
Фізичний факультет