Моделювання систем

Освітня програма: Аналітика даних (Бакалавр)

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Моделювання систем
Код дисципліни
ОК 28
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Використовувати знання закономірностей випадкових явищ, їх властивостей та операцій над ними, моделей випадкових процесів та сучасних програмних середовищ для розв’язування задач статистичної обробки даних і побудови прогнозних моделей. Використовувати методи чисельного диференціювання та інтегрування функцій, розв'язання звичайних диференціальних та інтегральних рівнянь, особливостей чисельних методів та можливостей їх адаптації до інженерних задач, мати навички програмної реалізації чисельних методів. Розуміти принципи моделювання організаційно-технічних систем і операцій; використовувати методи дослідження операцій, розв’язання одно– та багатокритеріальних оптимізаційних задач лінійного, цілочисельного, нелінійного, стохастичного програмування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Незалежні та залежні, дискретні та безперервні випадкові величини. Функції розподілу для дискретних і безперервних випадкових величин. Види розподілів випадкових величин: рівномірний, показовий, нормальний, Пуассона, Ерланга та їх основні характеристики. Граничні теореми теорії ймовірності: закон великих чисел, центральна гранична теорема, теорема Бернуллі. Випадкові процеси, властивості стаціонарності та ергодичності. Марківські процеси та їх властивості. Системи масового обслуговування та їх різновидності. Простий потік заявок і його властивості. Множини, графи та їх різновидності. Відношення на множинах. Статистичне оцінювання параметрів і законів розподілу випадкових величин. Достовірність оцінок і критерії достовірності. Планування експериментів, дисперсійний та регресійний аналізи.
Зміст навчальної дисципліни
У процесі вивчення дисципліни “Моделювання систем” студенти повинні навчитися використовувати математичні методи аналізу і моделювання інформаційних систем. Використовувати сучасне програмне забезпечення моделювання систем, здійснювати пошук оптимальних рішень практичних проблем та вибирати найкращі способи реалізації цих рішень Мета дисципліни – формування у студентів теоретичних знань з методології і технології математичного комп'ютерного моделювання в процесі проектування, дослідження та експлуатації складних систем; набуття практичних навичок використання математичного моделювання в задачах аналізу і синтезу інформаційних систем і технологій.
Рекомендована та необхідна література
1. Томашевський В.М. Моделювання систем, Київ -BHV, 2005 р.,351с. 2. Дудар З.В. Моделювання систем: Навч. посібник. – Харків: ХНУРЕ, 2004. – 112 с. 3. Стеценко, І.В. Моделювання систем: навч. посіб. [Електронний ресурс, текст] / І.В. Стеценко; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. – Черкаси : ЧДТУ, 2010. – 399 с. 4. Великодний С. С. Моделювання систем: конспект лекцій. Одеський державний екологічний університет, 2018. – 186 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
За лабораторні роботи та індивідуальні завдання для самостійного виконання, що подані не в зазначені під час видачі завдання терміни, оцінка знижується на 5% за кожні три дні запізнення (не враховуючи неділь). Протягом семестру проводяться дві поточні письмові контрольні роботи. Умовою отримання позитивної результуючої оцінки з дисципліни є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів, при цьому, оцінка за результати навчання, передбачені пунктами 2, 3 не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня. Максимальна кількість балів, яку може отримати студент за роботу протягом семестру становить 60 балів за 100-бальною шкалою. Підсумкове оцінювання – іспит, який проводиться в письмовій формі. Екзаменаційний білет складається з двох частин: тестової та аналітичної. Загальна оцінка за екзамен становить 40 балів за 100-бальною шкалою, з них 30 балів за тестову частину та 10 балів за аналітичну.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни