Теорія географічних місць

Освітня програма: Політична географія та геополітика (ОС Магістр, денна)

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Теорія географічних місць
Код дисципліни
ОК.04
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПР01. Застосовувати набуті теоретичні знання та практичні навички для дослідження територіально-політичних систем на різних рівнях просторової організації. ПР04. Здійснювати дослідження та/або провадити інноваційну діяльність з метою отримання нових знань, розроблення нових методів і процедур в географії та міждисциплінарних контекстах. ПР11. Оцінювати можливі ризики, соціальноекономічні, гео-екологічні, політичні та геополітичні наслідки реалізації управлінських рішень у сфері геопросторового управління територіально-політичними системами та регіонального розвитку. ПР14. Формулювати наукові гіпотези, визначати актуальні аспекти у фундаментальних і прикладних напрямах досліджень, розробляти та управляти проєктами у сфері політичної географії та геополітики, геопросторового управління територіально-політичними системами та регіонального розвитку.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів бакалаврського рівня по суспільно-політичній географії
Зміст навчальної дисципліни
Лекційний курс складається із 3-х частин: дефініція і основні риси будови територіально-політичної системи (ТПС) на базі географічних місць різного ієрархічного рівня; геопросторові закономірності ТПС різних ієрархічних рівнів в національній державі; наддержавного рівня - геополітичні регіони світу, «світовий порядок». На семінарах конкретні приклади геопросторових систем розглядаються на кейсах з матеріалами по окремим модельним районам локального та мезорівня, країнам (державам) та геополітичним регіонам.
Рекомендована та необхідна література
1. Географічне країнознавство. За наук. Ред. Проф. Олійника Я.Б., проф. Яценка Б.П. – Київ, ВПЦ «Київський університет», 2015. 910 с. 2. Б.П.Яценко, В.К. Бабарицька Країнознавство. Основи теорії. - Київ.: Либідь 2009. 312 с. 3. Політична географія і геополітика: Навч. посібник, Б.П. Яценко, В.І.Стафійчук, Ю. С. Брайчевський та ін. за ред.. Б.П.Яценка. – Київ: Либідь, 2007. - 255 с. 4. Agnew John Making Political Geography. Oxford Univ. Press. London 2002, 208 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Тести: РН 1.1.-1.5 - 10 балів/6 балів за кожен 2. Аналітична записка, презентація та захист дослідного кейсу РН 2.1.-2.2. - 40 балів/ 24 бали. 3. Дискусії та обговорення на семінарських заняттях – 10 балів/6 балів. Для студентів, які не досягли мінімального рівня оцінки (60% від максим. можливої кількості балів) проводиться семестрова контрольна робота, максим. оцінка за яку не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (до 40 балів). Умовою отримання позитивної оцінки з дисципліни є досягнення не менш як 60% від максим.можливої кількості балів, при цьому оцінка за результати навчання не може бути меншою ніж 50% від максим. рівня (не менше 20 та 5 балів). Одне з питань іспиту передбачає рецензування й оцінку результатів кейс досліджень колегами по групі. Максим. кількість балів – 40, мінім., які додаються до семестрових – 24. Студенти, які набрали менше 20 балів, до складання іспиту не допускаються. Мінімум для допуску - 36 балів
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Борис Павлович Яценко
Країнознавства та туризму
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Країнознавства та туризму
Географічний факультет