Гідрометеорологічні ризики та методи їх оцінки. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія. Магістр.

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Гідрометеорологічні ризики та методи їх оцінки. Редакція 2019
Код дисципліни
ВБ 3.1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН-2. Застосовувати свої знання для визначення і вирішення проблемних питань і прийняття обґрунтованих рішень в метеорології. ПРН-8. Знати основні принципи управління підприємств сфери природокористування, їхньої організації, виробничої та організаційної структури управління. ПРН-9. Розробляти та впроваджувати механізми територіального менеджменту, геопланування, здійснювати моніторинг регіонального розвитку, складати плани та програми з урахуванням метеорологічної та кліматичної інформації. ПРН-13. Ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові явища і процеси в атмосфері, їхні властивості та притаманні їм ознаки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів «Метеорологія», «Фізика атмосфери», «Кліматологія», «Біометеорологія», «Екологічна кліматологія». Знання теоретичних основ і методичних підходів до оцінки впливу погодних і кліматичних умов на життєве середовище людини та її виробничу діяльність, знання принципів і методів використання метеорологічної та кліматичної інформації для вирішення прикладних завдань у виробничій та невиробничій сферах.
Зміст навчальної дисципліни
навчальна дисципліна присвячена вивченню ризиків життєдіяльності людини, зумовлених впливом несприятливих і стихійних гідрометеорологічних умов і явищ на тлі сучасних змін клімату. Вивчаються методики оцінки вразливості об’єктів (реципієнтів ризиків) у галузях економіки, які особливо підлягають впливу несприятливих гідрометеорологічних умов і явищ (на прикладі сільського господарства, міського господарства, енергетики), і для них розглядаються способи визначення допустимості кліматичних ризиків. На конкретних прикладах вивчаються методи ідентифікації та оцінки погодно-кліматичних ризиків за економічними, екологічними та соціальними ознаками. Розглядаються принципи кліматичного ризик-менеджменту, сучасні підходи до страхування погодних і кліматичних ризиків (на прикладі аграрної галузі), можливості врахування інформації про погодні та кліматичні ризики для вирішення завдань геопланування, територіального планування, проведення моніторингу розвитку регіонів, складання стратегічних планів і програм. Структурно дисципліна складається з двох змістових модулів.
Рекомендована та необхідна література
Азаренкова Г. М. Аналіз моделювання і управління ризиком (в схемах та прикладах) : навч. посібник / Г. М. Азаренкова. – Львів : Новий світ-2000, 2011. – 240 с. Добровольський В.В. Екологічний ризик: оцінка і управління: [навч. посіб.] / В.В. Добровольський. – Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. П.Могили, 2010. − 216 с. Донець Л. І. Економічні ризики та методи їх вимірювання : [навч. посіб.] / Л.І. Донець. – Київ : Центр навчальної літератури, 2006. – 312 с. Лисиченко Г.В. Природний, техногенний та екологічний ризики: аналіз, оцінка, управління / Г.В. Лисиченко, Ю.Л. Забулонов, Г.А. Хміль. – К.: «Наукова думка», 2008. – 544 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу. Максимальна оцінка становить 100 балів, 60 із яких студент може набрати в ході семестрового контролю і 40 балів – на заліку. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1−4, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 5−8.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни