Ензимодіагностика

Освітня програма: Лабораторна діагностика (бакалавр)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Ензимодіагностика
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР02. Визначати якісний та кількісний склад речовин та їх сумішей. Демонструвати використання знань про морфологічні зміни тканин і органів для діагностики патологічних станів, виявляти помилкові результати та вживати заходи щодо їх корекції. ПР07. Верифікувати результати лабораторних досліджень для діагностики дитячих хвороб (норма / патологія). ПР12. Виконувати загальноклінічні, гематологічні дослідження, інтерпретувати результати з урахуванням нормальних та критичних значень, обмежень методу дослідження, клінічних та інших лабораторних показників, виявлення неправдоподібних результатів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування навчальних дисциплін «Медична хімія», «Клінічна лабораторна діагностика», «Епідеміологія», «Імунологія», «Вірусологія з вірусологічною діагностикою», «Інфекційні хвороби з оцінкою результатів досліджень», «Клінічна хімія». Вміння застосовувати знання та навички, набуті під час опанування клінічної хімії, імунології, клінічної лабораторної діагностики, знати засади сучасних методів лабораторних досліджень, проводити пошук та аналіз наукової літератури. Володіння базовими принципами лабораторних методів досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення навчальної дисципліни «Ензимодіагностика» методи діагностики хвороб, патологічних і процесів, що базуються на показниках активності ферментів у біологічних рідинах. Розглядаються їх застосування для розпізнаванні вроджених ензимопатій, що характеризуються специфічними порушеннями обміну речовин і життєдіяльності в зв'язку з відсутністю або нестачею того чи іншого ферменту. Приділено увагу діагностиці пошкодження клітин органів і тканин за явищем гіперферментемії, а також за розподілом окремих ізоферментів у тканинах. Аналізується діагностична цінність ензимних тестів, яка залежить як від специфічності даного виду гіперферментемії для певних хвороб, так і від ступеня чутливості тесту. Обговорюється надійність ензимодіагностики при дослідженнях декількох ізоферментів при окремих захворюваннях та можливість прогнозування перебігу захворювання.
Рекомендована та необхідна література
Біохімія : підручник / Л. І. Остапченко та ін. ; упоряд. О. В. Скопенко. – К. : Видавничополіграфічний центр "Київський університет", 2012. – 695 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні заняття, консультації, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Модульна контрольна робота, поточні контрольні роботи / усні відповіді, захист лабораторних робіт - РН 1.1 – 3.1 - 8 балів / 4 бали Підсумкове оцінювання у формі іспиту
Мова викладання
українська