Моніторинг довкілля
Освітня програма: ЕКОЛОГІЯ (бакалавр) ДЕННА
Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”
Назва дисципліни
Моніторинг довкілля
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
ПР03. Розуміти основні концепції, теоретичні та практичні проблеми в галузі природничих наук, що необхідні для аналізу і прийняття рішень в сфері екології, охорони довкілля та оптимального природокористування. ПР04. Використовувати принципи управління, на яких базується система екологічної безпеки. ПР05. Знати концептуальні основи моніторингу та нормування антропогенного навантаження на довкілля. ПР10. Уміти застосовувати програмні засоби, ГІС-технології та ресурси Інтернету для інформаційного забезпечення екологічних досліджень. ПР11. Уміти прогнозувати вплив технологічних процесів та виробництв на навколишнє середовище. ПР16. Вибирати оптимальну стратегію проведення громадських слухань щодо проблем та формування територій природнозаповідного фонду та екологічної мережі. ПР19. - ПР21.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування навчальних дисциплін «Загальна екологія та неоекологія», «Хімія з основами біогеохімії», «Фізика», «Гідрологія», «Грунтознавство», «Метеорологія і
кліматологія», «Аналітична хімія» 2. Вміння самостійно застосовувати отримані знання для вирішення конкретних науковопрактичних задач (інтерпретувати основні нормативи якості довкілля, розраховувати концентрації розчинів); працювати з науковою та навчально-методичною літературою. 3. Володіти навичками дотримання правил безпеки та охорони праці у лабораторії
Зміст навчальної дисципліни
Викладання даної дисципліни спрямовано на теоретичне та практичне опанування
студентами основних принципів екологічного моніторингу довкілля, вміння організовувати спостереження за параметрами, вірно обирати методи дослідження та критерії оцінки якості довкілля. Важливим є формування у майбутніх фахівців розуміння принципів прогнозування якості довкілля на основі результатів моніторингу. Інтегральним результатом опанування даної дисципліни є здатність формулювати чіткі, лаконічні висновки, зрозумілі як для фахівців та і нефахівців з обов’язком врахуванням комплексних наслідків для довкілля та здоров’я людини.
Рекомендована та необхідна література
1. Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря. Постанова Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1065.
2. Ісаєнко В.М. Моніторинг і методи вимірювання параметрів навколишнього середовища: навч. посібник / В.М. Ісаєнко, Г.В. Лисиченко, Т.В. Дудар [та ін.]. – К.: Вид-во Нац. авіа. ун-ту ”НАУдрук”, 2009. – 312 с.
3. Клименко М. О. Моніторинг довкілля: підручник / Клименко М.О., Прищепа А.М., Вознюк Н.М. – К.: Академія, 2006. – 360 с.
4. Лукашов Д.В. Інструментальні методи дослідження якості довкілля (курс лекцій). – К.: НікаПринт, 2018. – 102 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання:
1. Модульна контрольна робота №1 – РН 1.1– 20/10 балів,
модульна контрольна робота №2 – РН 1.2–1.3 – 20/10 балів.
2. Практичні роботи РН: 2.1–2.4, 3.2, 4.1 (6 робіт по 2 / 1 бали).
3. Оцінка самостійної роботи (розрахункові завдання, аналітичний огляд,дослідницька
робота): РН 2.4 – 2/1 бали; РН 3.1 – 2/1 бали; РН 4.1 – 2/1 бали; РН 4.2 – 2/1 бали.
Підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни