Генетичні основи біотехнологічних процесів

Освітня програма: Біотехнологія (бакалавр) ДЕННА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Генетичні основи біотехнологічних процесів
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР06. Вміти визначати та аналізувати основні фізикохімічні властивості органічних сполук, що входять до складу біологічних агентів (білки, нуклеїнові кислоти, вуглеводи, ліпіди). ПР11. Вміти здійснювати базові генетичні та цитологічні дослідження з вдосконалення і підвищення біосинтетичної здатності біологічних агентів з урахуванням принципів біобезпеки, біозахисту та біоетики (індукований мутагенез з використанням фізичних і хімічних мутагенних факторів, відбір та накопичення ауксотрофних мутантів, перенесення генетичної інформації тощо).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів, що висвітлюють базисні питання, які стосуються таких напрямків як молекулярна біологія, біохімія, цитологія. 2. Знання елементарних теоретичних основ генетики, біохімії, ембріології, молекулярної біології. 3. Вміння самостійно застосовувати знання з хімії, загальної біології та інших дисциплін, використовувати комп'ютер, працювати з науковою літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Курс присвячено сучасним уявленням про механізми спадковості та мінливості. Значний акцент робиться на застосуванні знань класичної та молекулярної генетики у біотехнологічних процесах. Розглядаються базисні принципи спадкування могогенних та полігенних ознак, молекулярно-генетичні механізми мінливості ознак, особливості організації генетичного апарату та перебігу генетичних процесів у вірусів, прокаріот, одноклітинних та багатоклітинних еукаріот, значна увага приділяється генетиці людини. У ході вивчення дисципліни наводиться чи демонструється практичне застосування методів генетики у біотехнології. Особливий акцент робиться на методах генетичної інженерії, генетичної терапії та зв’язку генетики і біотехнології.
Рекомендована та необхідна література
1. «Лабораторний практикум з генетики». Для студентів біологічного факультету / упоряд. Афанасьєва К.С., Рушковський С.Р., Безруков В.Ф., Демидов С.В. – Київ: «Фітосоціоцентр», 2010 р. 2. Сиволоб А.В., Рушковський С.Р., Кир’яченко С.С., Афанасьєва К.С., Безруков В.Ф., Козерецька І.А., Демидов С.В. Генетика – К.: Київський університет, 2008. 3. Федоренко В.О., Черник Я.І., Максимів Д.В. та ін. Задачі та вправи з генетики Львів.: Видавництво «Оріяна-Нова», 2008,
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Модульна контрольна робота1: РН 1.1, 1.3, 2.1, 2.3 – 35 балів/17,5 балів 2. Модульна контрольна робота 2: РН 1.2, 1.3, 2.2, 2.3 – 30 балів/15 балів 3. Оцінювання вирішення практичних задач: РН 1.1 – 3.1 – 15 балів/7,5 балів 4.Оцінювання виконання лабораторних робіт: РН 1.1– 3.1 – 10 балів/5 балів 5. Оцінювання усних та письмових відповідей і доповнень: РН 1.1 – 3.1 – 10 балів/5 балів Підсумкове оцінювання: у вигляді заліку
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни