Історія релігії

Освітня програма: Освітньо-професійна програма «Урядування у публічній сфері»

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут публічного управління та державної служби

Назва дисципліни
Історія релігії
Код дисципліни
ОК.37
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: особливості предмету історії релігії, його місце в системі релігієзнавства та гуманітарного знання; Знати основні поняття історії релігії та основні концепції дослідження релігії; Вміти: обґрунтовувати власну світоглядну позицію щодо значення релігії в житті людини і суспільства; Здатність формулювати і аргументувати власну думку в ході дискусії з питань релігії; вести полеміку з питань релігії на основі володіння категоріально поняттєвим апаратом курсу автономність та відповідальність: продемонструвати можливість самостійно шукати та критично опрацьовувати літературу з питань курсу, вільно володіти методами обробки, аналізу та синтезу наукової інформації; Обґрунтування потреби толерантного сприйняття соціальних, культурних та особистісних відмінностей
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: основні поняття з філософії, етики, естетики та культурології. Володіти філософським категоріальним апаратом; мати уявлення про основні особливості догматики і культу світових релігій, їх історичну еволюцію та сучасний стан. 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, релігійних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії з релігієзнавства в аналізі світоглядних проблем і соціально-культурних явищ та процесів; оперувати об’єктивними знаннями з історії та історії культури; 3. Володіти навичками аналізу, синтезу, обробки та візуалізації соціологічних даних; ведення дискусії, критичного ставлення та прогнозування стосовно світоглядних, релігієзнавчих та культурних подій і явищ; використання фахових культурологічних та релігієзнавчих інформативних джерел за допомогою Microsoft Office (Excel, Word, Power Point та ін.).
Зміст навчальної дисципліни
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1 «Теоретико-методологічні основи історії релігії» Тема 1. Релігія – суспільно-історичний феномен. Методи дослідження історії релігії. Тема 2. Походження релігії. Первісні форми релігійних вірувань. Тема 3. Ранні національні та національно- державні релігії ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2 «Історія світових релігій» Тема 5. Буддизм Тема 6. Історія християнства до розколу Тема 7. Історія та сучасність православ’я Тема 8. Історія католицизму. На основі самостійного пошуку та опрацювання спеціальної наукової та навчальної літератури дослідити соціально- політичної традиції сучасного католицизму та православ’я, зробити порівняльний аналіз. Тема 9. Історія та сучасний стан протестантизму Тема 10. Іслам Тема 11. Новітні релігійні вірування і культи
Рекомендована та необхідна література
1. Докаш В. Загальне релігієзнавство. К.: Наші книги, 2018. 784 с. 2. Релігієзнавство. Навчальний посібник. К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. 328 с. 3. Архімандрит Кирило (Говорун) Мета-еклезіологія: хроніки самоусвідомлення Церкви / Пер. з англ. Олексія Панича. К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. 328 с. 4. Архімандрит Кирило (Говорун) Риштовання Церкви: вбік пост структуральної еклезіології / Пер. з англ. Олексія Панича. К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. 312 с. 5. Брильов Д.В. Іслам: історія, віровчення та культова практика. Підручник. К.: Вид-во НПУ ім.М.П.Драгоманова, 2011. 141 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичні заняття, семінарські заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.3), що складає 25 % від загальної оцінки за семестр та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1 –2.3; комунікація 3.1 – 3.2; автономія 4.1 – 4.4), що складає 75 % загальної оцінки за семестр. Підсумковий контроль здійснюється у формі письмової контрольної роботи, яка оцінюється максимум у 20 балів та проводиться на одному з останніх практичних занять з дисципліни.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ірина Владиславівна Кондратьєва
Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра релігієзнавства
Філософський факультет