Екологічне руслознавство

Освітня програма: Управління та екологія водних ресурсів, бакалавр, 2020

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Екологічне руслознавство
Код дисципліни
ВБ.1.2.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПР01. Аналізувати особливості природних та антропогенно перетворених об’єктів гідросфери. ПР07. Знати сучасні методи дослідження Землі та її геосфер і вміти їх застосовувати у виробничій та науководослідницькій діяльності. ПР11. Застосовувати освітні технології та методи викладання предметного матеріалу наук про Землю у закладах освіти.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: теоретичні і методичні засади руслознавства як нової наукової дисципліни, принципи організації, методики й технології проведення досліджень процесів руслоформування, зміни прояву руслових процесів під впливом змін клімату та господарської діяльності; нові методи і підходи стосовно оцінок руслоформувальних витрат води та наносів, а також руслових деформацій; оцінки стійкості русел рівнинних та гірських річок; основні положенння гідроекологічної оцінки прояву руслових процесів; особливості прояву руслових процесів на гірських річках; основи гідроморфологічної оцінки за положеннями ВРД ЄС. Вміти: - проводити авторські дослідження і, зокрема, в частині збору руслової та гідрологічної інформації, формулювати теоретичні посилки та робіих гіпотези, обґрунтовувати методики та методи проведення аналізу руслових процесів,
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни - надання студентам глибоких теоретичних та практичних знань, умінь та навичок, у галуз ігідрології, формування у студентів здатності розв’язувати складні наукові задачі та практичні проблеми, включно з прийняттям рішень щодо відбору даних та вибору методів досліджень у сфері наук про Землю; приймати природоохоронні рішення із застосуванням сучасних теорій та методів дослідження природних і суспільних об’єктів та процесів; ставити та успішно розв’язувати на достатньому професійному рівні складні науково-дослідницькі та практичні задачі. «Руслознавство» є засвоєння студентами-магістрами базових теоретичних положень руслознавства, вивчення нових сучасних підходів та методів досліджень цієї дисципліни та вміння реалізувати їх прикладні аспекти на практиці.
Рекомендована та необхідна література
1. Ободовський О.Г. Руслові процеси. Підручник.- К.: «Київський університет», 2017. – 511 с. 2. Ободовський О.Г. Гідролого-екологічна оцінка руслових процесів (на прикладі річок України). – К.: Ніка-центр, 2001. – 274 с. 3. Ободовський О.Г. Руслові процеси. Навчальний посібник. – К.С РВЦ «Київський університет»,1998. – 134 с. 4. Руслові процеси річки Лімниця / за ред. О.Г. Ободовського. – К. : Ніка-Центр, 2010.-256с. 5. Латориця: гідрологія, гідроморфологія, руслові процеси (О.Г. Ободовський, В.В. Онищук, З.В. Розлач та ін.): за ред. О.Г. Ободовського. – К. ВПЦ «Київський університет», 2012. – 319 с. 6. Ободовський Ю.О.,Хільчевський В.К., Ободовський О.Г. Гідроморфоекологічна оцінка руслових процесів річок верхньої частини басейну Тиси (в межах України).- К.: Прінт сервіс, 2018. – 193с. 7. Rosgen D. Applied river morphology / D. Rosgen. – Colorado : Wildland Hydrology Books, 1996. -396 р.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, самостійна робота, захисти самостійно виконаних робіт, модульна контрольна робота, екзамен.
Методи та критерії оцінювання
Умови допуску до екзамену: рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно меншу від 36 балів (рекомендований мінімум) кількість, обов’язковою умовою для отримання допуску до екзамену є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. - підсумкове оцінювання у формі екзамену проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів під час складання екзамену – 40, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24 (60% максимальної кількості балів, відведених на екзамен). Підсумкова оцінка з дисципліни складається із балів, набраних студентом за результатами семестрового контролю за першою та другою частинами і балів підсумкової контрольної роботи.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олександр Григорович Ободовський
Гідрології та гідроекології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Гідрології та гідроекології
Географічний факультет