Вулканологія

Освітня програма: Геологія (1 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Вулканологія
Код дисципліни
ВК 9
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Розповсюдженість вулканів на Землі та класифікація вулканічних вивержень. Явища, які супроводжують вулканічні виверження та продукти вулканічної діяльності. Явища вулканізму на планетах Сонячної системи. Сучасні уявлення про будову глибинних геосфер Землі та причини ендогенної активності Фізичні властивості магм та механізм їх під’йому. Хіміко-щільнісна конвекція та її роль у формуванні Землі Особливості вулканізму в різних геодинамічних обстановках Вміти: Аналізувати дані щодо складу продуктів вулканічної діяльності Відтворювати історію та умови утворення продуктів вулканічної діяльності Оцінювати перспективи рудоносності продуктів ендогенної активності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів: “Загальна геологія”, “Мінералогія з основами кристалографії”, “Основи петрографії”, “Основи літології”, «Аналітична геохімія», «Основи геохімії». 2. Здатність до аналізу та логічного мислення.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна розглядає питання щодо: джерел ендогенної активності Землі та існуючих моделей складу глибинних геосфер; механізмів виникнення магматичних осередків та вулканічних вивержень; хімічного та мінерального складу продуктів вулканічного походження та формування і нарощування земної кори за їх рахунок; ступеня небезпечності явищ, що супроводжують вулканічні виверження. Велика увага приділена особливостям вулканізму різних геодинамічних обстановок (серединно-океанічних хребтів, внутрішньоконтинентальних рифтів, острівних дуг та активних континентальних окраїн, задугових басейнів та океанічних островів). Мета дисципліни – надати студентам базові знання щодо процесів протікання та розвитку вулканізму, зв’язку вулканічних процесів з утворенням корисних копалин та глобальними процесами еволюції Землі, сформувати у студентів геологічний світогляд, що пов’язує в єдине ціле знання, одержані протягом навчання в ННІ «Інститут геології».
Рекомендована та необхідна література
1. Лазарєва І.І. Вулканологія: Навчальний посібник Інтернет-ресурс Київського університету. http://www.geol.univ.kiev.ua/lib/Vulkanology.pdf 2. Wohletz K., HeikenG Volcanology and Geothermal Energy.University of California press, Berkeley • Los Angeles • Oxford, 1992
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекцій, консультації, самостійна робота студентів,
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1) Контрольна робота зі змістовного модулю 1: max – 30, min – 18 балів. 2) Контрольна робота зі змістовного модулю 2: max – 30, min – 18 балів. В остаточну оцінку контрольних робіт можуть входити результати опитувань – поточного (під час лекцій) та додаткового (після перевірки контрольної роботи).) 3) Демонстрація колективно виконаної презентації на попередньо обрану тему – 20 балів (рубіжна оцінка 12 балів). Підсумкове оцінювання у формі заліку: максимальна оцінка 20 балів, рубіжна оцінка 18 балів. Під час заліку студент письмово відповідає на контрольні запитання. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Студент не допускається до підсумкового оцінювання у формі заліку, якщо під час семестру набрав менше 40 балів. Підсумкове оцінювання у формі заліку не є обов’язковим, при відмові від участі у даній формі оцінювання студент не отримає відповідні бали до підсумкової оцінки.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Мінералогії, геохімії та петрографії
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"