Технологічна та рудна мінералогія

Освітня програма: Геологія (1 рівень)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Технологічна та рудна мінералогія
Код дисципліни
ВК 10
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Знати: Задачі та значення мінералогічного дослідження руд; Основні принципи оцінки якості руд та засоби їх збагачення; Принципи та методи комплексного опробування та дослідження руд. Вміти: Відбирати представницькі проби руд для їх препарування та комплексного вивчення Здійснювати переданалітичну підготовку та фракціонування комплексних проб Визначати вміст головних та домішкових елементів в пробах руд Досліджувати мінеральний склад фракцій комплексних проб Препарувати зразки руд з виготовленням прозорих, полірованих та прозоро-полірованих шліфів Визначати структурно-текстурні особливості та мінеральний склад руд засобами оптичної мікроскопії. Досліджувати мінерали руд засобами електронної мікроскопії та електронно-зондового мікроаналізу Розрахунок концентрацій рудних мінералів в пробах Робити обґрунтовані висновки щодо характеристик руд, які впливають на їх якість. Усвідомлювати особисту та колективну відповідальність за їх достовірність
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів «Хімія», «Фізика», «Мінералогія з основами кристалографії», «Основи петрографії», «Геологорозвідувальна справа». 2. Володіння базовими знаннями в області практичного петрографічного дослідження гірських порід.
Зміст навчальної дисципліни
В межах дисципліни надаються знання щодо мети, задач та значення мінералогічного дослідження руд для оцінки їх якості, економіки та технології видобутку, збагачення та подальшого промислового використання. Характеризуються принципи комплексного опробування руд, відбору представницьких зразків для їх мінералогічної характеристики, фракціонування проб та методів їх фазового аналізу. Студенти практично опановують препарування штуфів руд з виготовленням петрографічних, мінераграфічних або полірованих шліфів та прозоро-полірованих шліфів для подальшого дослідження засобами рудної мікроскопії та електронно-зондового мікроаналізу. Метою такого дослідження є визначення мінерального складу руд провідних типів планіметричними та розрахунковими методами, а також встановлення їх структурно-текстурних особливостей, які мають принципове генетичне та технологічне значення.
Рекомендована та необхідна література
1. Латиш І.Л. Рудні мінерали та їх діагностика. – К.: Артек, 2003. – 170 с. 2. Павлишин В.І. Матковський О.І., Довгий С.О. Генезис мінералів. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2003. – 672 с. 3. Курило М.В., Михайлов В.А., Дубина О.В. Мінераграфія. - К.: ВПЦ «Київський університет», 2014. – 381 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекцій , лабораторні заняття, консультації, самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
1. Семестрове оцінювання: - Дві контрольні роботи 20 балів (min 12 балів) - Самостійні практичні робіти та робота на лабораторних заняттях – 40 балів ( min 24 балів) 2. Підсумкове оцінювання: Залік у 6 семестрі, який враховує всю роботу студента з дослідження представницької проби руди з оцінкою її якостівпродовж 5 та 6 семестрів і передбачає захисті його результатів (у формі письмового звіту) та додаткове письмово-усне опитування. Максимальна оцінка - 40 балів, рубіжна оцінка -24 бали. Підсумкове оцінювання є обов’язковим. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Загальна оцінка виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру та підсумкового оцінювання, як сума (проста або зважена) балів за систематичну роботу впродовж семестру та балів отриманих в результаті підсумкового оцінювання у формі заліку. Студент не допускається до підсумкового оцінювання у формі заліку, якщо під час 5 та 6 семестрів набрав менше 36 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни