Оптоелектроніка та волоконна оптика

Освітня програма: Комп’ютерні системи та мережі

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Оптоелектроніка та волоконна оптика
Код дисципліни
ВК 5.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Студент повинен знати: Систему рівнянь Максвелла та граничні умови. Основні властивості електромагнітних хвиль. Дисперсійні властивості середовищ та дисперсійні співвідношення Крамерса-Кроніга. Основні закономірності процесів поглинання і випромінювання світла в твердих тілах. Особливості поширення світла в шаруватих середовищах. Фотоелектричні ефекти в напівпровідниках. Електрооптичні ефекти в рідких кристалах. Особливості поширення світла в хвилеводах та оптичних волокнах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Оптоелектроніка та волоконна оптика» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки, зокрема, «Фізика», «Диференціальні рівняння», «Комп’ютерна електроніка», «Напівпровідникова електроніка», «Основи оптоелектроніки».
Зміст навчальної дисципліни
Оптичне випромінювання та випромінювальні процеси в твердих тілах. Джерела випромінювання в когерентній оптоелектроніці. Методи прийому оптичного випромінювання. Принципи фотоелектронного перетворення. Основні типи твердо тільних фотодетекторів. Транспортування оптичного випромінювання. Волоконна оптика. Поширення світла у плоскому хвилеводі. Принципи інтегральної оптики. Взаємодія світла з модуляційними середовищами. Елементи керування випромінюванням. Електрооптичні ефекти в рідких кристалах. Оптична пам'ять і системи візуального відображення інформації. Оптична обробка інформації.
Рекомендована та необхідна література
1. Л.А.Косяченко. Інтегральна оптоелектроніка та волоконна оптика. К.: 2008. 2. А.І.Іванюк, П.А.Коротков. Сучасні фотоприймачі слабких сигналів. К., 2003. 3. Handbook of Laser and Optics. Trager Editor. Springer. 2007. 4. J.A. Krishnaswamy, P.C. Ramamurthy, G. Hegde. Modelling and Design of Nanostructured Optoelectronic Devices: Solar Cells and Photodetectors. Springer. Kindle Edition. 2022.-477p. 5. T.K. Gangopadhyay, P.Kumbhakar, M.K. Mandal. Photonics and Fiber Optics. Foundations and Applications. CRC Press. 2019.-320p. 6. M. Shkir, A.K. Kausik, S.AlFaify. Nanomaterials for Optoelectronic Applications. CRC Press. 2021.-291p. 7. A. Rahimi-Iman. Semiconductor Photonics of Nanomaterials and Quantum Structures: Applications in Optoelectronics and Quantum Technologies (Springer Series in Solid-State Sciences Book 196) 1st ed. 2021.-297p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, індивідуальна самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
- семестрове оцінювання: контроль здійснюється за таким принципом. Навчальний семестр має два змістові модулі: у змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1-5, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) входять теми 6-11. - підсумкове оцінювання (у формі іспиту): форма іспиту – письмово-усна. Екзаменаційний білет складається із 2 питань, кожне питання оцінюється від 0 до 20 балів. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, при цьому оцінка за результатами навчання 2 [вміння] і 4 [автономність та відповідальність] не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня (15 і 5 балів відповідно), оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. - умови допуску до іспиту: умовою допуску до іспиту є отримання студентом сумарно не менше, аніж критично-розрахунковий мінімум 36 балів за семестр.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем