Частина 2 Друга слов'янська^ мова: фразеологія та культура мови

Освітня програма: Славістика Центрально-Східної Європи і Балкан: теор. та пр. студ.:хорват та українська мови і літ.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Частина 2 Друга слов'янська^ мова: фразеологія та культура мови
Код дисципліни
ННД.10.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН3. Застосовувати сучасні методики і технології, зокрема інформаційні, для успішного й ефективного здійснення професійної діяльності та забезпечення якості наукового дослідження в галузі славістики. ПРН5. Знаходити оптимальні шляхи ефективної взаємодії у славістичному професійному колективі та з представниками інших професійних груп різного рівня. ПРН15. Обирати оптимальні дослідницькі підходи й методи для аналізу конкретного слов’янського лінгвістичного чи літературного матеріалу. Повний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті “Профіль програми”.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
- успішне опанування курсів: Лексикологія української мови; Фразеологія української мови; Функціонально-комунікативні аспекти чеської мови; Фольклор південних і східних слов’ян; - знання теоретичних основ загального мовознавства, системної структурованості лексичного складу слов’янських мов; - володіння методикою семантичного аналізу; елементарними навичками пошуку, накопичення, аналізу й синтезу інформації; - уміння аналізувати словниковий склад другої слов’янської (чеської) мови з погляду семантики лексичної одиниці, джерел її походження, норм функціонування.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів із фразеологією другої слов’янської (чеської) мови, особливостями реалізації її системи і структури в різних видах і жанрах усного та писемного мовлення; сформувати вміння на належному фаховому рівні вільно володіти мовно-образними засобами чеської мови, використовувати їх у комунікативній, професійній перекладацькій діяльності відповідно до загальноприйнятих правил і норм функціонування іноземної мови. Предметом є теоретичні основи і комунікативні можливості фразеології другої слов’янської (чеської) мови. Дисципліна спрямована на засвоєння універсальних і самобутніх рис мовної картини світу чеського етносу засобами фразеології; дає уявлення про семантику фразеологічних одиниць в історико-культурному вимірі, зв’язки з традиційною народною культурою, формує навички стилістичного аналізу фразеології, її використання відповідно до умов і цільової настанови фахівця в різних сферах комунікативної діяльності.
Рекомендована та необхідна література
Паламарчук О.Л., Антоненко О.В. Чеська мова: крок за кроком. К., 2016. Даниленко Л. І. Чеська пареміологія в генетичному, лінгвокогнітивному і дискурсивному висвітленні. Київ: Видавн. дім Дмитра Бураго, 2019. 440 с. Даниленко Л. І. Переклад і культурна спадщина: лінгвореалії, мовний етикет. Aktuální otázky překladu: mezijazykový a mezikulturní výměr: kolektivní monografie. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. Filozofická fakulta, 2014. С. 68–81. Калита И. В. Очерки по компаративной фразеологии II. Цветная палитра в национальных картинах мира русских, беларусов, украинцев и чехов. Ústí nad Labem: PF UJEP, 2017. 255 с. Повний перелік рекомендованої літератури міститься у РНП дисципліни.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні та практичні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю: 1. Усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях і семінарах, бліц- опитування, тести – 25/45 балів.2. Презентація – 11/15 балів. (10 балів за підготовку + 5 балів за захист).Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, доповнення, бліц-опитування, тести, захист презентації) та за самостійну роботу (підготовка презентації). Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали 60 балів, мінімально позитивну кількість балів, отримують “зараховано”.
Мова викладання
Чеська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра слов'янської філології
Навчально-науковий інститут філології