Електродинаміка
Освітня програма: Оптотехніка
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Електродинаміка
Код дисципліни
ОК 20.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Розуміти широкий міждисциплінарний контекст спеціальності, її місце в теорії пізнання і оцінювання об’єктів і явищ. Вміти використовувати принципи і методи відтворення еталонних величин при побудові еталонних засобів вимірювальної техніки (стандартних зразків, еталонних перетворювачів, еталонних засобів вимірювання. Знати, розуміти та вміти застосовувати на базовому рівні основні положення загальної та теоретичної фізики, зокрема, класичної, релятивістської та квантової механіки, молекулярної фізики та термодинаміки, електромагнетизму, хвильової та квантової оптики, фізики атома та атомного ядра для встановлення, аналізу, тлумачення, пояснення й класифікації суті та механізмів різноманітних фізичних явищ і процесів для розв’язування складних спеціалізованих задач та практичних проблем з фізики, оптики та лазерної фізики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони електрики та магнетизму, оптики. Знати основні поняття з курсів математичного аналізу, звичайних диференціальних рівнянь, векторного і тензорного аналізу, математичної фізики. Вміти застосовувати методи математичного аналізу та математичної фізики. Вміти виконувати операції з векторного та тензорного аналізу. Вміти розв’язувати звичайні диференціальні рівняння. Володіти елементарними навичками інтегрування та диференціювання, виконання дій з векторами та тензорами.
Зміст навчальної дисципліни
Електростатичне поле у вакуумі. Загальна задача електростатики. Енергія електростатичного поля. Дипольний момент. Мультипольний розклад потенціалу. Електричне поле в провідниках та діелектриках. Загальне формулювання теореми Гауса. Межові умови для електростатичного поля. Електрична ємність. Постійний електричний струм. Опір. Закони Кірхгофа. Магнітостатика. Векторний та скалярний потенціал. Теорема Гауса для магнітного поля та циркуляція вектора напруженості магнітного поля. Межові умови для магнітного поля. Магнітне поле в середовищі. Парамагнетизм, діамагнетизм, феромагнетизм. Енергія магнітного поля. Електромагнітна індукція. Змінний електричний струм. Струм зміщення. Система рівнянь Максвела. Випромінювання та поширення електромагнітних хвиль. Запізнювальний та випереджаючий потенціали. Розсіяння електромагнітних хвиль. Дифракція. Дисперсія електромагнітних хвиль.
Рекомендована та необхідна література
1.А.М.Федорченко Теоретична фізика, т.1 Класична механіка і електродинаміка, Київ, Вища школа, 1992.
2.М. В. Макарець, В. Ю. Решетняк, О.В. Романенко, Задачі з класичної електродинаміки, Київ, ВПЦ «Київський національний університет», 2006.
3.R. Feynman. The Feynman Lectures on Physics, Vol. II: The New Millennium Edition: Electromagnetism and Matter. 566 Pages (2011).
4.Young, H.D., Freedman, R.A., Sandin, T.R. and Ford, A.L., 1996. University physics (Vol. 9). Reading, MA: Addison-Wesley.
5.Deraad, L. L., Milton, K. A., Tsai, W. Y., and Schwinger, J. S. (1998). Classical Electrodynamics, The Advanced Book Program.
6.Jackson, J. D. (1999). Classical electrodynamics.
7.Greiner, Walter. Classical electrodynamics. Springer Science and Business Media, 2012
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Усне опитування під час лекцій та практичних занять, домашня робота, модульна контрольна робота, іспит.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Віктор
Юрійович
Решетняк
Кафедра теоретичної фізики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Світлана
Леонідівна
Субота
Кафедра теоретичної фізики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра теоретичної фізики
Фізичний факультет
Кафедра теоретичної фізики
Фізичний факультет