Молекулярна фізика
Освітня програма: Оптотехніка
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Молекулярна фізика
Код дисципліни
ОК 8.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
- Розуміти широкий міждисциплінарний контекст спеціальності, її місце в теорії пізнання і оцінювання об’єктів і явищ - Вміти використовувати принципи і методи відтворення еталонних величин при побудові еталонних засобів вимірювальної техніки (стандартних зразків, еталонних перетворювачів, еталонних засобів вимірювання - Знати та розуміти сучасні теоретичні та експериментальні методи досліджень з оцінюванням точності отриманих результатів - Знати, розуміти та вміти застосовувати на базовому рівні основні положення загальної та теоретичної фізики, зокрема, класичної, релятивістської та квантової механіки, молекулярної фізики та термодинаміки, електромагнетизму, хвильової та квантової оптики, фізики атома та атомного ядра для встановлення, аналізу, тлумачення, пояснення й класифікації суті та механізмів різноманітних фізичних явищ і процесів для розв’язування складних спеціалізованих задач та практичних проблем з фізики, оптики та лазерної фізики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні поняття шкільного курсу «Фізика», університетського курсу «Механіка», «Математичний аналіз» (перший семестр), «Аналітична геометрія та лінійна алгебра» (перший семестр). 2. Вміти логічно і послідовно формулювати основні положення і закони молекулярної фізики та термодинаміки; працювати з основними законами збереження механічних величин; вільно оперувати поняттями математичного аналізу і застосовувати їх до фізичних проблем. 3. Володіти елементарними навичками отримання і аналізу інформації, елементарними навиками пошуку та опрацювання спеціалізованої літератури, побудови розв’язку алгебраїчних і диференційних рівнянь, побудови та аналізу графічних залежностей.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Молекулярна фізика» є нормативною навчальною дисципліною з циклу фундаментальної та природно-наукової підготовки, і є основою базової підготовки фахівців-фізиків освітньо-кваліфікаційних рівнів «бакалавр», «спеціаліст», «магістр». Вона спирається на знання, отримані студентами в рамках курсів «Механіка» та «Математичний аналіз». У свою чергу, вона є підґрунтям для вивчення багатьох дисциплін, таких як «фізика фазових переходів», «термодинаміка нерівноважних систем», «статистична фізика та термодинаміка», «основи молекулярної біології», «фізика полімерів та біополімерів».
Рекомендована та необхідна література
1. Л.А. Булавін, Д.А. Гаврюшенко, В.М. Сисоєв. Молекулярна фізика, Київ: «Знання», 2007 р. 2. I. Prigogine. Modern Thermodynamics: From Heat Engines to Dissipative Structures. Wiley & Sons, Incorporated, 2014 3. M. Rakowszczyk Elegy for Thermodynamics: A Novel Paperback. IndPublished, 2021. 4. K. Sharp. Entropy and the Tao of Counting: A Brief Introduction to Statistical Mechanics and the Second Law of Thermodynamics. Springer, 2019. 5. М.М. Клим, П.М. Якібчук, Молекулярна фізика, Львів, 2003 р. 6. Arieh Ben-Naim, Diego Casadei. Modern Thermodynamics, WSPC, 2016. 7. Daniel V. Schroeder. An Introduction to Thermal Physics, Oxford University Press, 2021. 8. E. Fermi. Thermodynamics. Dead Authors Society, 2020 9.C. Kleinstreuer. Essentials of Engineering Thermodynamics, McGraw Hill, 2021.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 180 год. , в тому числі: Лекцій – 44 год. Практичні заняття – 46 год. Самостійна робота – 89 год.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється за 100-бальною шкалою. Обов’язковою умовою допуску до іспиту є виконання усіх лабораторних робіт. Форми поточного контролю: оцінювання виконання та захисту лабораторних робіт, домашніх та самостійних завдань, контрольних робіт. При виставленні балів за модульний контроль враховуються: якість виконання та оформлення лабораторних робіт; знання та розуміння матеріалу відповідної теми при захисті кожної лабораторної роботи; уміння та навички розв’язування фізичних задач за кожною темою; ступінь активності студента при виконанні і захисті лабораторних робіт розв’язку задач. Оцінювання знань провадиться за такою схемою: Перший модуль: виконання домашніх завдань до практичних занятть, робота на них, контрольна робота на практичних заняттях– 20 балів. Другий модуль: участь у колоквіумах – 20 балів Третій модуль: виконання домашніх завдань до практичних занятть, робота на них. Підсумкова контрольна робота –20 балів. Підсумковий контроль (іспит) 40 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Дмитро
Анатолійович
Гаврюшенко
Кафедра молекулярної фізики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Сергій
Євгенович
Зеленський
Кафедра оптики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра молекулярної фізики
Фізичний факультет
Кафедра оптики
Фізичний факультет