Оптичне матеріалознавство та технологія оптичного приладобудування
Освітня програма: Оптотехніка
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Оптичне матеріалознавство та технологія оптичного приладобудування
Код дисципліни
ВК 1.1.5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
- Вміти знаходити обґрунтовані рішення при складанні структурної, функціональної та принципової схем засобів інформаційно-вимірювальної техніки
- Вміти встановлювати раціональну номенклатуру метрологічних характеристик засобів вимірювання для отримання результатів вимірювання з заданою точністю
- Знати стандарти з метрології, засобів вимірювальної техніки та метрологічного забезпечення якості продукції
- Вільно володіти термінологічною базою спеціальності, розуміти науково-технічну документацію державної метрологічної системи України, міжнародні та міждержавні рекомендації та настанови за спеціальністю
- Мати базові навички проведення теоретичних та/або експериментальних наукових досліджень в галузі оптики, лазерної фізики та оптоелектроніки, що виконуються індивідуально та у складі наукової групи.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основи квантової механіки та її застосування для опису взаємодії світла з середовищами і їхніх оптичних властивостей, основні поняття теорії симетрії для опису атомно-електронної структури кристалів, принципи теорії твердого тіла стосовно аморфного стану речовини
2. Вміти проводити нанесення на оптичне скло тонких дзеркальних шарів металів у вакуумі, вимірювати спектри люмінесценції, знаходити спектральні еліпсометричні параметри поверхневих шарів напівпровідникових та металевих структур, кутові залежності цих параметрів при плазмовому збудженні гетероструктур.
3. Володіти елементарними навичками вибору оптичних матеріалів для створення елементів прецизійних пристроїв і приладів оптотехніки.
Зміст навчальної дисципліни
“Оптичне матеріалознавство та технологія оптичного приладобудування" включає вивчення розділів: загальна характеристика матеріалів для виготовлення елементів оптичних систем , типи оптичних матеріалів, оптичне і кварцове скло, електрооптичні і акустооптичні кристали і їх використання в оптико-електронних приладах, нанокристалічні структури для запису і відтворення інформації
Рекомендована та необхідна література
Основна:
1.Основи фізики матеріалів оптотехніки: навчальний посібник / Л.В. Поперенко, В.С. Стащук. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2011.- 686 с.
2.Прецизійні пристрої і прилади оптотехніки: монографія/ Л.В. Поперенко, В.С. Стащук, І.А.Шайкевич та ін.; за ред. Л.В. Поперенка.- К.: ВПЦ «Київський університет», 2016.- 712 с.
3.Наноматеріали: оптичні, магнітооптичні, магніторезистивні та електронні властивості: монографія / Л.В. Поперенко, В.Г. Кравець. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2011.- 219 с.
4.Оптика металевих структур: монографія / Л.В. Поперенко, Ю.В.Кудрявцев, В.С. Стащук, Янг Пак Лі. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2013.- 531 с.
Додаткова:
1.Металооптика: аморфні та шаруваті структури: монографія / Д.Ю. Манько, Л.В. Поперенко, І.В. Юргелевич. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2015. – 192 с.
2.Нелінійні та лазерні процеси в оптичних волокнах : підручник / В.І. Григорук, П.А. Коротков, Г.С. Фелінський. – К.: ВПЦ «Київський університет». 2008.- 576 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Завдання: - ознайомлення студентів з оптичними матеріалами та їхніми функціональними властивостями, роботою з оптичними матеріалами. Ознайомлення із сучасними технологічними процесами отримання різноманітних суцільних і шаруватих оптичних матеріалів, їхніми електронними і абсорбційними властивостями та методами обробки поверхні матеріалів для покращення експлуатаційних характеристик в приладах оптотехніки. Навчання проходить у формі лекцій, практичних занять та самостійної роботи.
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів:
- семестрове оцінювання:
1. Модульна контрольна робота 1: 5 балів
2. Модульна контрольна робота 2: 5 балів
3. Практичні роботи (6 робіт):– 5 балів за кожну
- підсумкове оцінювання у формі іспиту: - 60 балів
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Леонід
Володимирович
Поперенко
Кафедра оптики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра оптики
Фізичний факультет