Методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності
Освітня програма: Медична фізика
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності
Код дисципліни
ОК1
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Знати і розуміти сучасні методи наукових досліджень, організації та планування експерименту, комп’ютеризованих методів дослідження та опрацювання результатів вимірювань 2. Розуміти міждисциплінарні зв’язки та контексти спеціальності 3. Аналізувати та оцінювати вплив інформаційновимірювальної техніки та метрологічної діяльності на навколишнє середовище та безпеку життєдіяльності людини. 4. Розуміти методологічні і філософські аспекти сучасної науки і їх місце в процесі наукових досліджень. 5. Розуміти основи патентознавства та мати навички захисту інтелектуальної власності. 6. Формулювати робочі гіпотези досліджуваної проблеми, вибирати та вміти обґрунтувати необхідні та ефективні методи їх експериментальних досліджень в залежності від предмету та об’єкту досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів «Філософія». Знання теоретичних основ фахової дисципліни. 2. Знати основні аспекти становлення та розвитку правових інститутів; володіти англійською мовою на базовому рівні. 3. Вміти оцінювати та визначати роль та завдання охорони об’єктів інтелектуальної власності відповідно до завдань своєї галузі, вміти аналізувати положення нормативних актів, працювати з патентними базами, здійснювати пошук патентів та аналізувати патент як документ.
4. Володіти елементарними навичками з виявлення об’єктів прав інтелектуальної власності та визначення умов їх охороноздатності.5 Мати базові знання з курсів зальної та теоретичної фізики. 6 Бути знайомим з англомовною термінологією з фізики
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни складається з трьох змістових модулів. Першим модулем є «Методологія наукових досліджень». В цьому модулі розкривається зміст понять «методологія», «методика», «методи дослідження», розуміння науки як дослідження, розглядаються конкретно-науковий, загально-науковий та філософський рівні методології. Окреслюється множина методологічних систем сучасної філософії науки. Розглядається структура теоретичного та емпіричного знання в єдності з методами теоретичного та емпіричного дослідження. Висвітлюються методологічні проблеми нелінійної науки, які визначають стан сучасної методології науки. В другому модулі вивчаються основні терміни, принципи права інтелектуальної власності, підходи до охорони результатів інтелектуальної діяльності, ознайомлення з основними інститутами права інтелектуальної власності, з переліком суб’єктів права інтелектуальної власності, змістом майнових та особистих немайнових прав інтелектуальної власності, вивчення юридичних категорій патентного права, процедури набуття патентних прав. Третій модуль «Обмін науковою інформацією». В цьому модулі розкриваються форми обміну науковою інформацією, подаються загальноприйняті формати наукової статті, доповіді на конференції, наукової презентації, подаються відомості про відомі бази наукових публікацій, рейтинги журналів та індекси цитування, загальні уявлення про наукометрію.
Рекомендована та необхідна література
1.Добронравова І. С., Білоус Т. М., Комар О. В. Новітня філософія науки. – К., 2009. http://www.philsci.univ.kiev.ua
2. Добронравова І.С., Сидоренко Л.І. Філософія та методологія науки. Підручник. Київ: «Київський університет», 2008.http://www.philsci.univ.kiev.ua
3. Добронравова І.С. Норми наукового дослідження в нелінійному природознавстві // Філософська думка. 1999. №4. С.36-48. http://www.philsci.univ.kiev.ua
4. Добронраврва І.С. Теоретична реконструкція нелінійних феноменів: епістемологічні засади та науковий дискурс. // Філософії освіти.
Philosophy of Education №1(20)-2017 http://www.philosopheducation.com/index.php/ua
5. Добронравова І.С. Практична філософія науки. – Суми : Університетська книга, 2017.
7. Кримський C.Б. Запити філософських смислів. // Кримський С.Б. Під сигнатурою Софії. Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008, 718с. С.444-717.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, самостійна робота, тест, підготовка реферату, залік.
Методи та критерії оцінювання
Форма контролю роботи під час першого модулю: на лекціях – письмові експрес - тести. Самостійна робота, запланована у обсязі 20 годин. Формою її контролю є підготовка реферату та підсумкова контрольна робота. Семестрове оцінювання: 1. тести на лекціях (мах. 15 балів, міn. 5) 2. реферати (мах. 12 балів за один, міn. 6 балів за один) 3. підсумкова контрольна (max 6 ,балів, min 3 бали) Підсумкове оцінювання у формі заліку (max 33 ,балів, min 20 балів). Семестрові форми оцінювання студента під час другого модулю: 1. самостійна письмова робота ( робота з патентною базою, аналіз патенту) – 10 балів 2. наукова робота (есе, реферат) - до 10 балів; 3. модульна контрольна робота –до 13 балів; Мінімальний бал за другий модуль становить 17 балів. максимальна оцінка становить 33 бали. Форми оцінювання студентів під час третього модулю: модульне домашнє завдання РН 1.2 (10 балів); робота на лекціях (питання і дискусії) РН 3.1 (10 балів). На заліку максимально можна отримати 13 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни