Термодинаміка металів та сплавів

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Термодинаміка металів та сплавів
Код дисципліни
ВК 5
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні закони термодинаміки, метод термодинамічних потенціалів, загальні умови термодинамічної рівноваги, умови рівноваги в гомогенних та гетерогенних системах. Знати теорію розчинів (ідеальних, реальних (регулярних, атермальних, розбавлених), квазіхімічну теорію розчинів. Вміти застосовувати на практиці метод термодинамічних потенціалів Гіббса, графічно визначати парціальні та відносні парціальні термодинамічні функції за відомими інтегральними для бінарних систем, розраховувати парціальні та відносні парціальні функції для одного з компонентів за відомими парціальними функціями другого компонента. Вміти аналізувати основні типи діаграм стану двокомпонентних систем за допомогою ізобаро-ізотермічного потенціалу, розраховувати криві рівноваги та будувати діаграми стану.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати закони молекулярної фізики та термодинаміки, статистичної фізики, основи математичного аналізу. Вміти застосовувати попередні знання з курсів математичного аналізу, диференціальних та інтегральних рівнянь та математичної фізики для розв’язку фізичних задач. Володіти навичками знаходження похідних та частинних похідних, знаходження екстремумів функцій, розв’язування рівнянь у частинних похідних, знаходження похідних складних функцій.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках курсу «Термодинаміка металів та сплавів» розглядаються закони та методи феноменологічної термодинаміки в застосуванні до металів та бінарних сплавів та термодинамічні функції гетерогенних бінарних систем, квазіхімічна теорія розчинів, термодинаміка наносистем. Мета вивчення дисципліни – отримання глибоких та систематичних знань з курсу феноменологічної термодинаміки у застосуванні до металів та сплавів. Навчальна задача курсу полягає в засвоєння методів опису та дослідження термодинамічних властивостей твердих тіл, оволодіння методами і принципами розв’язку прикладних задач по розрахунку термодинамічних функцій для металів та сплавів.
Рекомендована та необхідна література
1. Л.А. Булавін, В.І. Лисов, С.Л. Рево, В.І. Оглобля, Т.Л. Цареградська. Фізика іонно-електронних рідин. Монографія. Київ, Вид.-поліграфічний центр „Київський університет”, 2008, 384 с. 2. А.П. Шпак, В. І. Лисов, Ю. А. Куницький, Т. Л. Цареградська. Термодинаміка металів і сплавів. Київ: Академперіодика, 2002 – 71 с. 3. Лисов В.І., Цареградська Т.Л., Каленик О.О.Куницький Ю.А.Термодинамічний аналіз процесу кристалізації сплавів системи Ni-Zr. Журнал нано- та електронної фізики, Vol. 10, No 4, 2018 . 04008-1 - 04008-4. doi: 10.21272/jnep.10(4).04008 4. В.В. Лобанов, М.І. Теребінська, О.І. Ткачук. Термодинамічний підхід до опису властивостей наночастинок та наносистем. Поверхня. 2018. Вип. 10(25). С. 179–215. doi: 10.15407/Surface.2018.10.180
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції - 30 годин, самостійна робота – 60 годин, консультації
Методи та критерії оцінювання
Опитування в процесі лекції, перевірка рефератів та інших форм самостійної роботи. Модульні контрольні роботи. Залік. Дві модульні контрольні роботі: (24-40) балів. Самостійна робота: (12-20) балів.  Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Тетяна Леонідівна Цареградська
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет