Теорія ймовірності та математична статистика

Освітня програма: Фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Теорія ймовірності та математична статистика
Код дисципліни
ОК 27.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Результати навчання полягають в знанні фундаментальних законів теорії ймовірностей та математичної статистики, основних розподілів випадкових величин та їхніх числових характеристик, закону великих чисел та центральних граничних теорем, статистичних оцінок параметрів розподілів випадкових величин. А також, результатом є освоєння методів отримання, експериментального дослідження та теоретичного опису задач теорії ймовірностей та математичної статистики, зокрема, здатність студентами застосовувати знання у практичних ситуаціях для емпіричних оцінок математичного сподівання та дисперсії випадкових величин.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні поняття комбінаторики такі, як перестановки, розміщення, комбінації (сполуки); основні поняття теорії множин, такі як множина, елемент множини, підмножина, порожня та універсальна множини, потужність множини. Вміти виконувати над множинами такі операції, як об’єднання, перетин, різниця, доповнення; вміти знайти границю функції в точці, обчислювати похідні та інтеграли, розкладати функцію в степеневий ряд. Володіти навичками обчислення подвійних та невласних інтегралів, диференціювання під знаком інтеграла, елементарними методами підсумовування рядів, поняттями та методами теорії функцій комплексної змінної.
Зміст навчальної дисципліни
Нормативна дисципліна «Теорія ймовірності та математична статистика» є складовою циклу професійної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр фізики» та базовою для вивчення всіх фізико-математичних дисциплін. Програма курсу орієнтована на студентів, які вже знайомі з математичним аналізом, диференційним численням. Результати навчання полягають в знанні фундаментальних законів теорії ймовірностей та математичної статистики, основних розподілів випадкових величин та їхніх числових характеристик, закону великих чисел та центральних граничних теорем, статистичних оцінок параметрів розподілів випадкових величин. Методи викладання: лекції, консультації, практичні заняття. Методи оцінювання: опитування в процесі практичних занять, модульні контрольні роботи після основних розділів курсу та залік (4 семестр). Підсумкова оцінка виставляється на основі проміжних оцінок (семестрове оцінювання 80%) та заліку (20%).
Рекомендована та необхідна література
4. Єжов С.М., Теорія ймовірностей, математична статистика і випадкові процеси. Навчальний посібник. - К., Київський університет, 2001. - 165 с 9. Радченко О.М., Основи теорії ймовірностей. Навчальний посібник. - К., Київський університет, 2007. - 99 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Загальний обсяг 120 год., в тому числі: Лекцій – 30 год. Практичні заняття - 30 год. Самостійна робота – 60 год.
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка складається із 2 змістових модулів. Система оцінювання знань включає поточний та модульний контроль знань. Форми поточного контролю: оцінювання домашніх робіт та модульних контрольних робіт, виконаних студентами під час практичних занять. Студент може отримати максимально 80 балів за виконання домашніх робіт, самостійних завдань, усні відповіді, доповнення на практичних заняттях, модульні контрольні роботи та 20 балів на заліку. Модульний контроль: 2 модульні контрольні роботи. Студент може отримати максимально за модульні контрольні роботи 70 балів. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі заліку (20 балів) в четвертому семестрі. Завдання на залік включає 1 теоретичні питання (5 балів) та 5 задач (15 балів). Залікова робота не є обов’язковою, якщо під час семестрового оцінювання студент отримав більше 60 балів.
Мова викладання
Укранська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни