Історія філософії

Освітня програма: ОПП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Історія філософії
Код дисципліни
ОК 28
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
ПРН 1.Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. ПРН 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. ПРН 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. ПНР 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Студент повинен знати базову інформацію з історії загального розвитку філософської думки. Базові знання з історії розвитку окремих філософських традицій. Знання різноманітних підходів до вирішення основних філософських проблем. Навички порівняльного аналізу різних філософських систем у межах одного історико-філософського періоду. 2. Вміти аналізувати матеріал і самостійно проводити історико-філософську роботу з опрацювання текстів. Збирати та інтерпретувати історико-філософську інформацію. Володіти термінологічно-категоріальним апаратом філософського дослідження. 3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно філософських, політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; використання іншомовних фахових історико-філософських та культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна “Історія філософії” є обов’язковою для спеціальності “культурологія”. “Історія філософії” передбачає ознайомлення студентів філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка з особливостями розвитку історії зарубіжної філософії від моменту її виникнення і до сьогодення та складається із двох частин. Курс має важливе значення для розширення та поглиблення знань студентів в галузі історико-філософської науки і виступає неодмінною складовою підготовки сучасних фахівців-культурологів. Визначається предмет, завдання, теоретичні основи, методології, основні напрямки та проблематика історико-філософських досліджень. Нормативна навчальна дисципліна “Історія філософії” надає студентам можливість сформувати необхідну теоретичну базу для самостійного або аудиторного вивчення таких дисциплін як “Філософія Нового часу”, “Середньовічна філософія”, “Філософія доби Відродження”, “Антична філософія”, “Німецька класична філософія”. Водночас до кола питань, що розглядаються в курсі входять тексти, які складають невід’ємну частину таких дисциплін як “Історія світової культури”, “Історія держави і права”. Дисципліна забезпечує базові теоретичні знання для набуття навичок практичної роботи з філософськими текстами, що є необхідним елементом фахової підготовки сучасного культуролога.
Рекомендована та необхідна література
1. Г’юм Д. Трактат про людську природу. Пер. з англійська Насада П. К.: Видавничий дім «Всесвіт», 2003. 2. Гегель Г.В.Ф. Феноменологія духу. К.: Основи, 2004. 3. Гоббс Т. Левіафан, або Суть, будова і повноваження держави церковної та цивільної. К.: Дух і літера, 2000. 4. Декарт Р. Метафізичні розмисли. К.: Юніверс, 2000. 5. Камю А. Бунтівна людина. Вибрані твори у трьох томах. 3-ій том. Харків: Фоліо, 1997. 6. Кант І. Критика чистого розуму. Пер. з німецька І. Бурковський. К.: Юніверс, 2000. 7. Лок Дж. Розвідка про людське розуміння. Пер. з англійської. Харків: Акта, 2002. 8. Ніцше Ф. Так казав Заратустра. Жадання влади. К.: Основи, 1993. 9. Філософія: хрестоматія (від витоків до сьогодення) : навч. посіб. /. за ред. акад. HAH України Л.В. Губерського. 2-ге вид., стер. К. : Знання, 2012.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 21 / 35 балів 2. Самостійна робота №1 (конспект текстів першоджерел): 5 / 10 балів 3. Самостійна робота №2 (створення презентацій опрацьованої теми): 12 / 20 балів 4. Самостійна робота №3 (написання есе до опрацьованої теми): 10 / 15 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах) та за самостійні роботи (робота з текстами першоджерел, створення презентацій, написання есе). Всі види робіт за семестр мають у підсумку: - в максимальному вимірі 80 балів - в мінімальному вимірі 48 балів Підсумкова контрольна робота в письмовій формі -12 / 20 балів
Мова викладання
українська