Політична відповідальність

Освітня програма: ОПП Політологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Політична відповідальність
Код дисципліни
ОК 27
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Розуміти предметну область, етичні та правові засади професійної діяльності. 8. Вміти використовувати базовий категорійно- понятійний та аналітично-дослідницький апарат сучасної політичної науки. 14. Застосовувати теорії та методи прикладної політології, політичних комунікацій, спеціальних політологічних дисциплін у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Мати систему наукових знань та уявлень про політичну сферу суспільного життя та її основні інститути (держава, політичні партії, громадські організації, органи місцевого самоврядування). Мати знання з дисциплін «Конституційне право зарубіжних країн», «Конституційне право України», «Етика». Вміти на основі знань про політичну систему суспільства, її інститути, закономірності їх функціонування орієнтуватися в політичних процесах зарубіжних країн та України. Володіти навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Теоретичні підходи до дослідження політичної відповідальності. Морально-політична відповідальність (філософський, політологічний та правовий підходи). Інститути політичної відповідальності в системі вищих органів державної влади. Інституціональні форми політичної відповідальності в системі взаємовідносин громадянського суспільства та держави. Люстрація як форма політичної відповідальності. Політико-правова та політико- корпоративна відповідальність політичних партій. Інститути політичної відповідальності в системі місцевої влади. Трансформація інститутів політичної відповідальності в системі вищих органів державної влади в Україні. Становлення інститутів взаємної політичної відповідальності держави та громадянського суспільства в незалежній Україні. Шляхи вдосконалення інститутів політичної відповідальності в сучасній Україні. Розвиток інститутів політичної відповідальності в системі місцевої влади в Україні. Інституціоналізація морально- політичної відповідальності в зарубіжних країнах та в незалежній Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Кресіна І.О. Політична відповідальність: суть, ознаки, особливості / І.О.Кресіна, С.В.Балан. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2009. – 68 с. 2. Малкіна Г.М. Політична відповідальність у демократичному суспільстві (інституціональний аспект) : монографія / Г.М.Малкіна. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2010. – 326 с. 3. Муніципальне право зарубіжних країн: навчальний посібник: У 3 ч. / Баймуратов М.О., Батанов О.В., Кампо В.М., Музика О.А.; [за заг. ред. Мартиненка П.Ф.]. – Ч.2. – К.: Знання України, 2006. – 120 с. 4. Павленко Р.М. Парламентська вдповідальність уряду: світовий та український досвід / Павленко Р.М. – К.: Видавничий дім “КМ Академія”, 2002. – 256 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, контрольна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає оцінювання теоретичної підготовки (результати навчання 1.1–1.6); оцінювання практичної підготовки (результати навчання 2.1-2.3); оцінювання комунікації (результати навчання 3.1-3.3); оцінювання автономності та відповідальності (результати навчання 4.1-4.3). Загальна оцінка складає до 100 балів, що розподіляються на 80 і 20 балів відповідно між результатами семестрового і підсумкового (на заліку) оцінювання.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни